Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Chcesz wygrać 15 tys. zł w konkursie Mazda Design? Zobacz, jakie projekty doceniło Jury zeszłorocznej edycji

Opisaliśmy już szczegółowo wszystkie kategorie tegorocznej edycji Mazda Design. Teraz przyglądamy się preferencjom jurorów poprzedniej edycji Mazda Design 2017/37 – sprawdź, jakie projekty wygrały
.get_the_title().

Mazda Design 2018 to kolejna odsłona znanego konkursu, w ramach którego już od 9 lat nagradzane są najciekawsze koncepcje młodych projektantów. Tegoroczna edycja organizowana jest pod hasłem reVISION, które ma symbolizować rewizję sposobu myślenia o współczesnym designie, czyli potrzebę poszukiwania nowych znaczeń, czerpania z odczytywanej na nowo tradycji oraz łączenia historycznych i nowatorskich metod tworzenia. Konkurs, o którym szerzej pisaliśmy tutaj, skierowany jest do studentów i absolwentów szkół artystycznych oraz projektowych i technicznych. Mogą oni zgłaszać koncepcje w 3 kategoriach: Człowiek, Przestrzeń oraz Znak. W każdej z nich zostanie wręczona pierwsza nagroda w wysokości 10 tys. zł, a najlepszy z trzech zwycięskich projektów otrzyma także tytuł GRAND PRIX i dodatkowe 5 tys. zł.

Przez ostatnie tygodnie przyglądaliśmy się bliżej trzem konkursowym kategoriom – „Człowiek”, „Przestrzeń” i „Znak” – i prezentowaliśmy garść wpisujących się w nie inspiracji. Tym razem przedstawiamy projekty, które znalazły uznanie w oczach jury zeszłorocznej edycji Mazda Design 2017/37 odbywającej się pod hasłem „Piękno przyszłości”. Wprawdzie zadania konkursowe są w tym roku inne, a jury występuje w nowym składzie, ale niektóre kryteria oceny pozostają takie same, chociażby: kreatywność i innowacyjność, wysoka wartość estetyczna projektu oraz inspiracja filozofią projektowania KODO.

1. Człowiek

Marek Kasperek – „Wyłącz się do życia”

Zeszłoroczne zadanie w tej kategorii polegało na zaprojektowaniu rzeczy osobistych – akcesoriów, elementów garderoby, biżuterii i urządzeń, które w 2037 będą wnosić nową jakość do codziennego życia i na nowo określać stosunek pomiędzy człowiekiem a otoczeniem. Zwycięski projekt, „Włącz się do życia” Marka Kasperka to komplet pierścionków, które są nie tylko przykładem nowoczesnego wzornictwa, zarazem prostego, jak i funkcjonalnego, ale także odpowiadają na wyzwania przyszłości. Zbliżenie pierścionków do siebie ma powodować odcięcie noszących je osób od sygnałów oraz informacji płynących z wirtualnej rzeczywistości i nowoczesnych mediów. W ten sposób w świecie zdominowanym przez technologię przywracany jest bliski i emocjonalny kontakt z drugim człowiekiem.

2. Przestrzeń

Filip Król – „Post-Automotive”

Zadanie w tej kategorii polegało na stworzeniu koncepcji wnętrza Mazdy przyszłości. Zwycięski projekt „Post-Automotive” Filipa Króla opiera się na założeniu, że w przyszłości samochód stanie się „trzecią przestrzenią” – między domem a miejscem pracy. – Projekt Post-Automotive to przestrzeń, która pobudza nasze zmysły, zaprasza nas do środka, inspiruje swoją otwartością, wdziękiem i dynamiką linii i kształtów. To przede wszystkim dzieło człowieka stworzone z myślą o innym człowieku, estetyczna przestrzeń osobista, która inspiruje i sprawia przyjemność – uzasadnił wybór jury Luca Zollino.

3. Znak

Olga Winiarczyk – „Towarzysz”

W zeszłym roku należało zaprojektować system znaków, za pomocą których w 2037 roku będziemy kontaktować się ze swoim samochodem. Znaki „Towarzysz” Olgi Winiarczyk uwzględniły zarówno rozwój nauki, jak i potrzeby człowieka. Jej projekt skupił się na relacji człowiek-maszyna, rozwiązaniach ułatwiających życie oraz sześciu hipotetycznych funkcjach: przystosowanie, rozpoznanie, witalność, towarzysz (dotrzymująca towarzystwa sztuczna inteligencja określona według preferencji użytkownika), kamuflaż oraz funkcja krajobrazowa (sensory czytające elementy stałe, które się nie poruszają, np. zamieniające budynki na wybraną scenerię).

4. Dodatkowe wyróżnienie

Kacper Radziszewski – Emergent

Projekt Kacpra Radziszewskiego „Emergent” to propozycja symbiozy człowieka oraz rozproszonej sztucznej inteligencji, która leczy i zabezpiecza ludzkie ciało. Jury doceniło projekt stanowiący oryginalną i nowatorską propozycję designu w służbie ludzkiemu zdrowiu i życiu. W założeniu „Emergent” jest samoorganizującą się formą będącą osobistym rozszerzeniem właściwości ciała i ma zabezpieczać organizm w przypadku uszkodzenia jego fizycznej struktury.

DESIGN