Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Metalowe odpady zmienione w piękną ceramikę

Drugie życie śmieci, które inaczej trafiłyby na wysypisko.
.get_the_title().

Agne Kucerenkaite, litewska designerka pracująca w Holandii, swoim najnowszym projektem zwraca uwagę na potencjał industrialnych metalowych odpadów. Te, po odpowiednim przetworzeniu, mogą zostać zmienione w barwniki, które następnie można wykorzystać do produkcji kolorowej ceramiki – na przykład naczyń i płytek.

Źródło: Dezeen
Źródło: Dezeen

Kucerenkaite zebrała surowe materiały z obszarów przemysłowych – przedsiębiorstwa zajmującego się rekultywacją gleby, oczyszczalni wody czy fabryki cynku. Zgromadzone przez nią odpady miały postać “szlamu”, który zawierał żelazo, mangan, aluminium, bar i cynk.

Materiał został następnie poddany procesom suszenia, mielenia i przesiewania.

W ten sposób powstał barwnik wykorzystany do tworzenia kolorowej ceramiki. Projektantka uzyskała zróżnicowane kolory, zmieniając ilość wykorzystywanego pigmentu – dodanie 10 proc. barwnika z metalowych odpadów zmieniło barwę ceramiki w zieloną, a 20 proc. sprawiło, że była bardziej brązowa. Barwniki z metalowych odpadów z powodzeniem mogą zastąpić te pochodzące z produkcji przemysłowej, wykorzystywane masowo na przykład przez branżę mody czy aranżacji wnętrz.

Źródło: Dezeen
Źródło: Dezeen
Źródło: Dezeen
Źródło: Dezeen

DESIGN