Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Midtown Office – nowojorskie biuro, które wygląda jak kawiarnia

„Projektujemy przestrzenie – do pracy, do zabawy, do robienia różnych rzeczy – dla ludzi” – głosi hasło autorów projektu, studia Format Architecture Office.
.get_the_title().

Praca z domu na pewno skłoniła wiele osób do przemyśleń na temat swoich biur. Tego, czy za nimi tęsknimy i czy dobrze nam się tam pracuje. Dużo zależy od tego, czy lubimy naszą pracę i współpracowników, ale nie bez znaczenia pozostaje sama przestrzeń. Priorytetem jej aranżacji – bo w wielu przypadkach ciężko to nazwać przemyślanymi projektami – jest zazwyczaj funkcjonalność.

Tymczasem studio Format Architecture Office udowadnia, że biuro może być miejscem o estetyce niesamowicie przyjemnej dla oka, bo przypominającej butikową kawiarnię.

Biuro Midtown Office znajduje się na Manhattanie. Jest siedzibą dużej firmy technologicznej, do której należy kilka pięter wieżowca. Władze firmy postanowiły oddać jedno z nich w ręce projektantów z Format Architecture Office.

To prawie 3 tys. metrów kwadratowych, które miały być zaaranżowane tak, by powstała przestrzeń uwzględniająca warunki do pracy indywidualnej i zbiorowej, ale też miejsce do integracji i odpoczynku pracowników.

Projektanci postawili na styl butikowy, który będzie łączył elegancję z przytulnym klimatem wnętrza. Całość utrzymana jest w jasnej, pastelowej kolorystyce, którą pięknie podkreśla światło, którego źródłem są zarówno okna, jak i odpowiednio dobrane oświetlenie. Do stworzenia podłóg użyto różnych materiałów – od ułożonego w jodełkę drewna, przez beton, aż po szarą wykładzinę.

To zabieg, który nie tylko miał uwzględniać estetykę wnętrza, ale też optycznie podzielić przestrzeń na strefy dedykowane pracy i socjalizacji.

Butikowego sznytu dodają rattanowe krzesła, stoliki z efektem lastryko, biegnące wzdłuż ścian ławki i zaokrąglone loże. Na tej przestrzeni znalazło się też miejsce na jednoosobowe, zamknięte szklanymi przesuwanymi drzwiami kabiny.

W sali konferencyjnej postawiono na prostotę, ale wielki, marmurowy stół przełamuje nudę.

Kuchnia dla pracowników jest również utrzymana w jasnych kolorach. Jako że to przestrzeń mniej formalna, na ścianach zagościł abstrakcyjny, kolorowy mural.

Najmniej ciekawym, i zapewne dobrze znanym wielu osobom z ich własnych biur, widokiem jest open space z rzędami biurek i krzeseł. Być może jednak i ci pracownicy mogą czasem popracować przy lastrykowym, niemal kawiarnianym stoliku?

Źródło zdjęć: Format.nyc / fot. Nick Glimenakis
Tekst: KD

DESIGN