Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Mieszkanie na poddaszu gdańskiej kamienicy

W Gdańsku powstało wyjątkowe mieszkanie na poddaszu kamienicy z początku XX wieku, gdzie nowoczesność łączy się z uszanowaniem dla pierwotnej konstrukcji dachu.
.get_the_title().

Marzy wam się mieszkanie na poddaszu? Kamienica z 1906 roku, zlokalizowana w najmniejszej dzielnicy Gdańska, czyli na Aniołka, mieści obecnie jedno z ciekawszych mieszkań, jakie ostatnio widzieliśmy. Poddasze zaprojektowane przez Michała Podgórczyka (pracownia projektowa Pobereżny | Podgórczyk) to otwarta, jasna i minimalistyczna przestrzeń, w której jednak nie da się zapomnieć o historii tego miejsca. Od początku istnienia budynku pełniła funkcję mieszkalną i przechodziła wiele przebudów. Zmiany w aranżacji dotyczyły zarówno zmiany układu ścian działowych, licznych przebić w połaci dachu czy zastąpienia drewnianych werand murowanymi w latach 60.

Ostatnia przebudowa nie była zatem łatwa – trzeba było rozebrać większość ścian oraz skrytki i spiżarki, które narosły przez lata.

Nie zrezygnowano jednak z jednego elementu, który nadaje charakteru temu miejscu – wyeksponowanych drewnianych elementów konstrukcji dachu.

fot. M. Podgorczyk
fot. M. Podgorczyk
fot. M. Podgorczyk
fot. M. Podgorczyk
fot. M. Podgorczyk

Przystępując do projektu chciałem uzyskać jak najwięcej otwartej przestrzeni. W tym celu zostało wykonane otwarcie pomiędzy kuchnią a przestrzenią dzienną.

Bardzo zależało mi na zachowaniu oryginalnych elementów konstrukcji dachu i wyeksponowanie ich jako świadków historii miejsca.

Udało się to osiągnąć ocieplając dach od zewnątrz – opowiada autor projektu Michał Podgórczyk.

fot. M. Podgorczyk

W wykończeniu wnętrza dominują jasne kolory (ceglane ściany zostały np. pomalowane na biało).

Szarość podłóg znakomicie kontrastuje z naturalnym kolorem drewna konstrukcji dachowej.

Efekt doświetlenia nowo powstałej otwartej przestrzeni osiągnięto nie tylko dzięki bieli, ale przede wszystkim dzięki wybiciu okna o wymiarach 2×3 m. Przeszklenie otwiera również widok na panoramę Stoczni Gdańskiej i taras, dzięki czemu miejska zieleń staje się integralną częścią strefy dziennej.

Koszt remontu mieszkania na poddaszu wyniósł około 120 tys zł. Znaczną cześć kosztów pochłonął remont dachu, naprawa i wzmocnienia konstrukcji, termoizolacja oraz wymiana stolarki.

fot. M. Podgorczyk
fot. M. Podgorczyk
fot. Joanna Kurkowska
fot. M. Podgorczyk
fot. Joanna Kurkowska
fot. M. Podgorczyk

DESIGN