Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Monumentalny budynek zaprojektowany przez Franka Gehry’ego stanął w kampusie Facebooka

Estetyczny, funkcjonalny i ekologiczny obiekt? A może kicz oraz przerost formy nad treścią? Jak oceniacie?
.get_the_title().

Facebook pochwalił się nowym obiektem, jaki stanął w jego kampusie w Menlo Park w Kalifornii. To właśnie tam znajduje się główna siedziba społecznościowego giganta.

„MPK 21”, bo taką nazwę nosi budowla, zostało zaprojektowane przez nie byle kogo. Odpowiada za nie słynny w architektonicznym światku ze swoich pogrywających często z konwencją form 89-letni (!) Frank Gehry.

Całość powstawała przez 18 miesięcy, a za główne cele, oprócz imponującej sfery wizualnej, obrano uczynienie obiektu maksymalnie ekologicznym, sterylnym, nowoczesnym i funkcjonalnym. Sposób zabudowy ma także promować pracę zespołową i pomagać personelowi w osiąganiu wyżyn swoich możliwości. Czy się udało?

Niewątpliwie koncept intryguje. Na dachu nad biurami usytuowano monumentalny ogród wypełniony 200 drzewami. Rozciąga się tam też ścieżka spacerowa o długości niemal kilometra. Również wnętrza i strefy wypoczynku zaprojektowano tak, by dawały złudzenie przebywania wśród natury. W centralnej części obiektu znajdziemy więc między innymi wznoszące się na ponad 12 metrów sekwoje, zaś do relaksu, ale i skutecznych negocjacji z klientami, idealnie powinien sprawdzać się „tropikalny” dziedziniec o wdzięcznej nazwie „The Bowl”.

źródło: designboom

Za troską o aspekty wizualne – nie brakuje tu np. licznych instalacji artystycznych – idzie też jednak realna ochrona środowiska.

Specjalny system odzysku wody ma pozwolić na oszczędzenie około 64 milionów litrów H2O rocznie.

Dach korzysta zaś z fotowoltaiki i pokryty panelami słonecznymi powinien w ciągu 12 miesięcy generować ok 2 mln kWh energii elektrycznej. Ponadto obiekt jest przyjazny ptakom i skonstruowany tak, by jak najefektywniej wykorzystywać naturalne oświetlenie. Jak wygląda to w praktyce, możecie przekonać się na poniższym materiale wideo.

Kolejny wielki architektoniczny projekt Facebook zapowiada na przyszły rok. Obok budowy ogromnych przestrzeni biznesowych, planowane jest też wtedy połączenie kampusu z parkiem i terenami rekreacyjnymi bezpośrednio nad Zatoką San Francisco. Tymczasem jednak rzućcie jeszcze okiem na kilka zdjęć ilustrujących „MPK 21”. Co myślicie o projekcie Gehry’ego? Chcielibyście pracować w takich warunkach?

źródło: designboom
źródło: designboom
źródło: designboom
źródło: designboom

Tekst: WM
Źródło: designboom

DESIGN