Może gdyby polskie księgarnie wyglądały jak ta w Chinach, poziom czytelnictwa byłby wyższy?

Tajemna komnata, statek kosmiczny, muzeum sztuki współczesnej z iluzjami optycznymi – to niektóre skojarzenia, który przychodzą do głowy na widok zdjęć z tej niezwykłej księgarni.
.get_the_title().

Prawdziwe mole książkowe mogą słusznie zauważyć, że wartości literatury nie ocenia się ani po okładce, ani po atrakcyjności księgarni, w której jest sprzedawana.

Niemniej jednak ta w Guiyang w Chinach genialnie się prezentuje!

Autorami projektu jest grupa architektów X+LIVING. Ich celem było połączenie oazy ciszy i spokoju z nowoczesnym, dopracowanym w każdym szczególe i przyciągającym wzrok designem. Wpadli więc na pomysł stworzenia pomieszczeń przypominających jaskinię krasową, gdzie półki z książkami będą zawieszone na suficie niczym stalaktyty, a gra świateł i lustrzanych powierzchni stworzy iluzję płynącej dołem rzeki.

Na powierzchni 3400 metrów kwadratowych, poza księgarnią mieszczącą 100 tys. książek, znajduje się specjalnie wyznaczone miejsce, gdzie można zagłębić się w lekturę, zanim podejmiemy decyzję o zakupie, biblioteka dla dzieci oraz strefa zajęć kreatywnych i kulturalnych.

Ponadto cała ta przestrzeń jest kompilacją korytarzy, luster, różnych podestów, które sprawiają, że przebywanie w księgarni staje się fascynującym doznaniem.

Księgarnia należy do sieci Zhongshuge, która posiada już ponad 10 sklepów w miastach na terenie Chin. Mieszkańcy tego kraju bardzo cenią ich design, ponieważ zawsze zawierają się w nim elementy lokalnej kultury.

Źródło zdjęć: SHAO FENG
Tekst: Kinga Dembińska

DESIGN