Na byłym lotnisku Tegel w Berlinie powstanie wolna od samochodów i rozwinięta technologicznie dzielnica mieszkaniowa

Miejsce ma się również stać jednym z centrów energetycznej transformacji oraz przechodzenia na zieloną energię.
.get_the_title().

Dawne berlińskie lotnisko Tegel już niedługo będzie pełnić zupełnie nową rolę.

Inwestycja o nazwie Berlin XTL obejmie stworzenie tam wolnej od samochodów dzielnicy mieszkalnej (Schumacher Quartier) dla aż 10 tys. osób.

Dodatkowo rozciągnięty na 5 kilometrów kwadratowych projekt zakłada powstanie zaawansowanego parku technologicznego i rezerwatu przyrody. Pierwszy obszar mieszkalny ma być gotowy do 2027 roku.

Inicjatywa koordynowana przez władze Berlina jest określana przez ekspertów jako unikalny projekt mieszkaniowy dla Europy, a nawet świata, poprzez swój zrównoważony i prospołeczny model w dobie kryzysu na rynku. Zwłaszcza w czasach, gdy ludzie mniej zamożni przez wzrost cen nieruchomości są wypychani z centrów miast.

Miejsce to będzie przestrzenią życiową nie tylko dla bogaczy, ale też dla osób o skromniejszych dochodach, począwszy od seniorów aż po studentów (dla tych ostatnich przeznaczono 10 proc. jednostek mieszkalnych).

Obfitować ma w ścieżki rowerowe, a także szkoły, przedszkola, żłobki czy punkty handlowe. Zapowiadane są też rozwiązania charakterystyczne dla smart city i pełne poszanowanie przyrody.

W technologicznym punkcie Urban Tech Republics, który również jest częścią tej ogromnej inwestycji, aż 1000 firm będzie pracować głównie nad rozwojem zielonych technologii. Można to przyrównać do swoistej Doliny Krzemowej w skali mikro. Wszystko zasilane będzie poprzez sieć niskoenergetyczną. Z oryginalnymi zdjęciami lotniska możecie zapoznać się tutaj. Oto kilka wizualizacji zbliżającej się modernizacji ww. terenu:

Tekst: WM
Źródło zdjęć: Dezeen

DESIGN