Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy przyznane. Zobaczcie najpiękniejsze budynki stolicy

Wśród nagrodzonych budynków znalazł się ZODIAK i Centrum Praskie Koneser.
.get_the_title().

Już po raz 5. została przyznana Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy. Jury nagrody, w którym zasiadał m.in. zastępca prezydenta Warszawy Michał Olszewski, Architekt Miasta Magdalena Happach, przewodnicząca Komisji Ładu Przestrzennego Rady m. st. Warszawy Ewa Janczar, krytyk i badacz architektury Grzegorz Piątek czy prezeska Stowarzyszenia Polska Izba Urbanistów i przewodnicząca Miejskiej Komisji Urbanistyczno-architektonicznej Jolanta Przygońska, wybrało najpiękniejsze budynki stolicy. „Cieszy mnie, że w finale tegorocznej Nagrody Architektonicznej, której celem jest zarówno wyróżnienie twórców i inwestorów, jak i propagowanie dobrej architektury, znalazły się tak różnorodne projekty. To realizacje lokalne i ogólnomiejskie, ikony i budynki skromne, budowle realizowane z inicjatywy prywatnych i publicznych inwestorów. Wyróżnione obiekty łączy dobre wpisanie się w miejskie uwarunkowania przestrzenne i odpowiedź na obecne potrzeby” – napisał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Oto budynki nagrodzone we wszystkich kategoriach:

Najlepszy budynek użyteczności publicznej: ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury w Pasażu Wiecha

ZODIAK stoi się w samym sercu stolicy. Powstał jako element kompleksu Ściany Wschodniej. Dawniej mieścił się w nim bar i kawiarnia. W ostatnich latach budynek przechodził rewitalizację. Od tego roku możemy się cieszyć jego nowym obliczem. Wewnątrz mieści się Warszawski Pawilon Architektury. ZODIAK zdobył też Nagrodę Mieszkańców.

Najlepszy budynek komercyjny: biurowiec Nowogrodzka Square

Nowoczesny biurowiec Nowogrodzka Square mieści się przy Al. Jerozolimskich 93, nieopodal Dworca Centralnego. Zaprojektowany został przez pracownię HRA Architekci. Jego budowa trwała od 2016 do 2018 roku. Nowogrodzka Square został także nagrodzony dodatkowo najwyższym laurem, czyli Grand Prix.

Najlepszy obiekt mieszkalny: budynek przy ul. Witebskiej 6

źródło: tzarch.pl

„Budynek wielorodzinny przy Witebskiej to kunszt architektoniczny przy skromnym budżecie” – mówi o nagrodzonym budynku prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Pięciopiętrowy blok mieści się na Targówku i jest dziełem pracowni TZA.

Najlepsza rewitalizacja: Centrum Praskie Koneser

Wśród nagrodzonych budynków nie mogło zabraknąć Centrum Praskiego Koneser. Ta spektakularna rewitalizacja to kompleks obiektów mieszkalnych, biurowych oraz kulturalno-rozrywkowych. „Centrum Praskie Koneser jest manifestem, jak myśleć o łączeniu funkcji w mieście” – podkreślił Trzaskowski. Kompleks budynków został również nagrodzony za rozwiązania zapewniające dostępność.

Najlepsza przestrzeń publiczna: tężnia na placu gen. Józefa Hallera

Tężnia solankowa tchnęła nieco uzdrowiskowego klimatu w plac Hallera – nic dziwnego, w końcu zasilana jest solanką sprowadzoną z Ciechocinka. Co ciekawe, konstrukcja zrealizowana została w ramach budżetu obywatelskiego. Autorom koncepcji, Dorocie Wachowskiej, Markowi Kolasie i Piotrowi Krupiernikowi, przyznano także nagrodę proekologiczną.

Najlepsze wydarzenie architektoniczne: wystawa „Muzeum szklanych domów” Wolskiego Centrum Kultury

Wystawa „Muzeum Szklanych Domów” można oglądać w Wolskim Centrum Kultury przy ul. Obozowej 86. Dotyczy ona historii osiedla Koło, a przy jej powstawaniu pomagali sami mieszkańcy dzielnicy. Jest najlepszym dowodem na to, że warszawiacy żywo interesują się swoją architekturą.

Więcej o nagrodach dowiecie się tutaj.

Zdjęcie główne: fot. Ewelina Lach / ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury fanpage
Tekst: NS

DESIGN