Najbardziej kolorowe osiedle na świecie? Jego budynki przypominają klocki LEGO

Comfort Town to osiedle, które jest jednym z najbardziej udanych ukraińskich projektów ostatnich 25 lat. Jego hasło reklamowe to „trochę Europy w sercu Kijowa”.
.get_the_title().

Przedmieścia Kijowa, tak jak większości miast, zdominowane są przez gigantyczne blokowiska. Przekształcenie tego typu obszaru w przyjazną dla oka dzielnicę nie jest łatwym zadaniem. W wyjątkowy sposób udało się to zrobić kijowskim deweloperom, którzy przez wzniesienie w 2011 roku osiedla Comfort Town, odczarowali szary krajobraz ukraińskiej stolicy.

Za projekt kolorowego, 40-hektarowego kompleksu odpowiedzialna jest firma Archimatika.

Jego nowoczesny design ma przywodzić na myśl klimat zachodniej części Europy, a ściślej urokliwego holenderskiego miasta, przepełnionego pięknymi, charakterystycznymi kamienicami. Osiedle jednak nie bardzo przypomina niderlandzką myśl urbanistyczną…

Wewnątrz gigantycznego kompleksu, który został ukończony w tym roku, znajdują się parki, szeroka promenada, nowoczesne place zabaw, dobrze wyposażona biblioteka, stadion, centrum fitnessu, małe centrum handlowe i szkoła.

Użytkownicy fachowego forum Skyscrapercity krytykują jednak osiedle za przeskalowany rozmiar i nieprzyjazne pieszemu rozwiązania – cały teren otoczony jest płotem, który według projektantów ma zwiększać bezpieczeństwo mieszkańców. W rzeczywistości tracą oni jednak czas na nadrabianie kilkuset metrów do wyjścia.

Tekst: Paula Kierzek
Zdjęcie główne: elledecore.com

DESIGN