Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najbardziej kolorowe osiedle na świecie? Jego budynki przypominają klocki LEGO

Comfort Town to osiedle, które jest jednym z najbardziej udanych ukraińskich projektów ostatnich 25 lat. Jego hasło reklamowe to „trochę Europy w sercu Kijowa”.
.get_the_title().

Przedmieścia Kijowa, tak jak większości miast, zdominowane są przez gigantyczne blokowiska. Przekształcenie tego typu obszaru w przyjazną dla oka dzielnicę nie jest łatwym zadaniem. W wyjątkowy sposób udało się to zrobić kijowskim deweloperom, którzy przez wzniesienie w 2011 roku osiedla Comfort Town, odczarowali szary krajobraz ukraińskiej stolicy.

Za projekt kolorowego, 40-hektarowego kompleksu odpowiedzialna jest firma Archimatika.

Jego nowoczesny design ma przywodzić na myśl klimat zachodniej części Europy, a ściślej urokliwego holenderskiego miasta, przepełnionego pięknymi, charakterystycznymi kamienicami. Osiedle jednak nie bardzo przypomina niderlandzką myśl urbanistyczną…

Wewnątrz gigantycznego kompleksu, który został ukończony w tym roku, znajdują się parki, szeroka promenada, nowoczesne place zabaw, dobrze wyposażona biblioteka, stadion, centrum fitnessu, małe centrum handlowe i szkoła.

Użytkownicy fachowego forum Skyscrapercity krytykują jednak osiedle za przeskalowany rozmiar i nieprzyjazne pieszemu rozwiązania – cały teren otoczony jest płotem, który według projektantów ma zwiększać bezpieczeństwo mieszkańców. W rzeczywistości tracą oni jednak czas na nadrabianie kilkuset metrów do wyjścia.

Tekst: Paula Kierzek
Zdjęcie główne: elledecore.com

DESIGN