Najbardziej pomysłowe… płoty

Zazwyczaj przedstawiamy oryginalne konstrukcje domów. Tym razem skupimy się jednak na płotach, traktowanych z mniejszą powagą – a to przecież od nich zależy, jak wyglądać będzie granica pomiędzy naszą strefą prywatną a publiczną. Od klasyki z nutką nowoczesności po istnie rzeźbiarskie formy: podrzucamy siedem inspiracji na wyjątkowe ogrodzenie domu.
.get_the_title().

1. Dom w stylu wabi-sabi, Kalifornia

Zespół architekta Sebastiana Mariscala zaprojektował ogrodzenie w taki sposób, by znalazło się w nim miejsce na konary rosnącej na podwórku sosny.

Ten unikalny detal nasyca dom duchem wabi-sabi. Prawdziwe piękno tkwi w końcu w niedoskonałości.

2. Domy w zabudowie bliźniaczej, Los Angeles

Leżące na stromych działkach budynki należą do kreatywnej pracowni architektonicznej Anonymous Architects. Niemal identyczne domy łączy nowoczesny płot w białym kolorze – dzięki temu całość zyskuje wizualną jedność oraz wrażenie przestrzeni.

3. Dom zbudowany przez dewelopera Josepha Eichlera, Kalifornia (po remoncie)

Wysokie ogrodzenie z listew zapewnia prywatność i ciekawy efekt wizualny, nie izolując jednocześnie mieszkańców domu. To było kluczowym aspektem prac remontowych, nad którymi czuwał projektant Stephen Shoup z building Lab.

4. Dom w San Francisco

Listwy z czerwonego cedru kanadyjskiego zapewniają odpowiednią dawkę prywatności, a wycięte pomiędzy nimi przestrzenie zostawiają miejsce na konary i gałęzie klonu japońskiego, który rośnie na podwórku sąsiada.

Dzięki takiemu rozwiązaniu krajobraz pozostaje niezakłócony tam, gdzie tylko to możliwe.

5. Dom w Massachusetts

Stalowy płot niejako naśladuje otaczający krajobraz i w przeciwieństwie do większości ogrodzeń, nie biegnie wzdłuż sztywnych linii nieruchomości, a niczym wąż wije się wokół domu. Zaprojektował go architekt krajobrazu i artysta Mikyoung Kim.

6. Dom w Kalifornii

Okrągłe, nieregularne wzory – wygenerowane przez komputer i wycięte za pomocą maszyny do cięcia strumieniowego wodą – pozwalają światłu przenikać przez ogrodzenie, zapewniając prywatność mieszkańcom.

7. Płot będący jednocześnie ścianą – dom w Holandii

Ogrodzenie tego położonego zaledwie 15 minut od Amsterdamu domu jest jednocześnie jedną ze ścian mniejszego budynku, a ta z kolei płynnie przechodzi w dach.

Płot wykonany jest z drewna. Rodzina, do której należy dom, w pełni wykorzystuje lokalne materiały i formy.

Tekst: Ola Oleszek
Zdjęcia: dwell.com

DESIGN