Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najbardziej pomysłowe… płoty

Zazwyczaj przedstawiamy oryginalne konstrukcje domów. Tym razem skupimy się jednak na płotach, traktowanych z mniejszą powagą – a to przecież od nich zależy, jak wyglądać będzie granica pomiędzy naszą strefą prywatną a publiczną. Od klasyki z nutką nowoczesności po istnie rzeźbiarskie formy: podrzucamy siedem inspiracji na wyjątkowe ogrodzenie domu.
.get_the_title().

1. Dom w stylu wabi-sabi, Kalifornia

Zespół architekta Sebastiana Mariscala zaprojektował ogrodzenie w taki sposób, by znalazło się w nim miejsce na konary rosnącej na podwórku sosny.

Ten unikalny detal nasyca dom duchem wabi-sabi. Prawdziwe piękno tkwi w końcu w niedoskonałości.

2. Domy w zabudowie bliźniaczej, Los Angeles

Leżące na stromych działkach budynki należą do kreatywnej pracowni architektonicznej Anonymous Architects. Niemal identyczne domy łączy nowoczesny płot w białym kolorze – dzięki temu całość zyskuje wizualną jedność oraz wrażenie przestrzeni.

3. Dom zbudowany przez dewelopera Josepha Eichlera, Kalifornia (po remoncie)

Wysokie ogrodzenie z listew zapewnia prywatność i ciekawy efekt wizualny, nie izolując jednocześnie mieszkańców domu. To było kluczowym aspektem prac remontowych, nad którymi czuwał projektant Stephen Shoup z building Lab.

4. Dom w San Francisco

Listwy z czerwonego cedru kanadyjskiego zapewniają odpowiednią dawkę prywatności, a wycięte pomiędzy nimi przestrzenie zostawiają miejsce na konary i gałęzie klonu japońskiego, który rośnie na podwórku sąsiada.

Dzięki takiemu rozwiązaniu krajobraz pozostaje niezakłócony tam, gdzie tylko to możliwe.

5. Dom w Massachusetts

Stalowy płot niejako naśladuje otaczający krajobraz i w przeciwieństwie do większości ogrodzeń, nie biegnie wzdłuż sztywnych linii nieruchomości, a niczym wąż wije się wokół domu. Zaprojektował go architekt krajobrazu i artysta Mikyoung Kim.

6. Dom w Kalifornii

Okrągłe, nieregularne wzory – wygenerowane przez komputer i wycięte za pomocą maszyny do cięcia strumieniowego wodą – pozwalają światłu przenikać przez ogrodzenie, zapewniając prywatność mieszkańcom.

7. Płot będący jednocześnie ścianą – dom w Holandii

Ogrodzenie tego położonego zaledwie 15 minut od Amsterdamu domu jest jednocześnie jedną ze ścian mniejszego budynku, a ta z kolei płynnie przechodzi w dach.

Płot wykonany jest z drewna. Rodzina, do której należy dom, w pełni wykorzystuje lokalne materiały i formy.

Tekst: Ola Oleszek
Zdjęcia: dwell.com

DESIGN