Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najlepsze domy w Polsce: Barka Cieślika

Barka Cieślika to pokryty trzciną dom – azyl, w którym można odnaleźć równowagę, bezpieczeństwo i spokój.
.get_the_title().

Barka Cieślika to jednorodzinny dom, który stanął w spokojnej wsi Kopiec pod Częstochową. Budynek zaprojektował Daniel Cieślik z pracowni Anta Architekci. Otoczony stawami dom-azyl stanowi odpowiedź na rosnące tempo życia. Zapewnia równowagę, bezpieczeństwo, bliskość natury oraz spokój.

Barka Cieślika jest nowoczesna, ale i romantyczna. Wpisuje się w malowniczy krajobraz jak łódź zacumowana nad brzegiem stawu.

Forma rozłożystego, parterowego budynku budzi skojarzenia z żaglami, a współczesna bryła łączący nowatorskie spojrzenie na architekturę z szacunkiem dla tradycji i otaczającej natury.

Barka Cieślika Barka Cieślika Barka Cieślika

Ważna jest dla mnie przestrzeń. Kopiec to jest wieś, w której nie ma zwartej zabudowy. Można tu swobodnie oddychać i popatrzeć w dal. Nie wyobrażam sobie tego domu w mieście. Na pewno przyciągałby uwagę, ale wyglądałby tam groteskowo. Natomiast tutaj jest w swoim naturalnym otoczeniu. Ten dom jest tu wpisany – mówi Daniel Cieślik.

Trzcina rosnąca nad brzegami okalających dom stawów jest przykładem tego, że inspiracje i materiały zaczerpnięto wprost z natury. Właśnie trzciną – zdrowym, oddychającym, naturalnym, mającym bardzo dobre właściwości termoizolacyjne materiałem – pokryto dach oraz część elewacji. Zimą chroni ona wnętrza przed wychłodzeniem, a latem przed nadmiernym nagrzewaniem.

Naturalny, występujący na miejscu materiał sprawia też, że dom doskonale wpisuje się w okoliczny krajobraz.

Wszystkie okna Barki Cieślika skierowane są na staw. Duże przeszklenia pozwalają na obserwację natury, są jak ramy żywego obrazu, który zmienia się wraz z porami roku.

Barka Cieślika Barka Cieślika Barka Cieślika

Barka Cieślika zdobyła właśnie nagrodę główną w kategorii Domy jednorodzinne konkursu Housemarket Silesia Awards 2020. Gratulujemy!

Barka Cieślika Barka Cieślika
Barka Cieślika
Fot. Anta Architekci

Źródło: anta-architekci.pl/barka
Opracowanie: AB

DESIGN