Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najlepsze domy w Polsce: Biały dom w Łomiankach

Nietypowa bryła z charakterystycznym wielospadowym białym dachem sprawia, że dom wyróżnia się na tle zabudowy jednej z podwarszawskich miejscowości.
.get_the_title().

Biały dom w Łomiankach został zaprojektowany przez Moomoo Architects (zespół projektowy w składzie: Jakub Majewski, Łukasz Pastuszka, Bartłomiej Skowronek, Robert Dziki, Katarzyna Leśniewska) – łódzką pracownię, która w 2009 roku została uznana przez brytyjski magazyn Wallpaper za jedno z 30 najlepiej zapowiadających się biur architektonicznych na świecie. Nie dziwi więc fakt, że nawet w przypadku jednorodzinnego domu ze spadzistym dachem w podwarszawskiej miejscowości, nie mogło być mowy o banale.

Forma domu w Łomiankach – ze względu na nietypowy, wielospadowy biały dach oraz atrium – jest na tyle niespotykana, że trudno szukać dla niej tradycyjnych odniesień.

Powierzchnia domu wynosi 160 m². Budynek za sprawą niezwykle oryginalnej, minimalistycznej bryły z charakterystycznym dachem oraz rzadko spotykanego układu uwzględniającego atrium zdecydowanie wyróżnia się na tle lokalnej zabudowy.

Wielospadowy dach został wykończony membraną. Od strony wejścia do budynku od razu przykuwa wzrok podwójnym spadem białej elewacji, stanowiącym imponujące zwieńczenie realizacji. Niżej znajdują się nie mniej efektowne przestronne przeszklenia, które sprawią, że dom wydaje się lżejszy.

Biały dom w Łomiankach dzieli się wizualnie na dwie poziome strefy: otynkowane na biało piętro i przeszklony, transparentny dół.

Atrium, dostępne dla domowników i osłonięte przez wzorkiem sąsiadów oraz przechodniów, zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. W przeciwieństwie do bieli widocznej na elewacji, wewnętrzny dziedziniec otaczają drewniane deski.

Zdjęcia: Grzegorz Pędzich

Źródło: moomoo.pl
Opracowanie: AB

DESIGN