Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najlepsze domy w Polsce: Catamaran House

Ten nowoczesny, komfortowy dom pod Warszawą został zainspirowany kształtem statku.
.get_the_title().

Catamaran House stanął w podwarszawskim Józefowie. Za projekt domu odpowiada wrocławska pracownia Jabraarchitects. Zaletą niezbyt dużej, nadwiślańskiej działki jest piękna zieleń – drzewa porastają jej frontową część oraz najbliższą okolicę. Natomiast jeśli chodzi o otoczenie architektoniczne, to trudno było znaleźć tu odniesienie. Zabudowa Józefowa jest zróżnicowana. Przeważają podmiejskie domy jednorodzinne, ale nie brakuje też willi czy budynków nowoczesnych.

Właściciele chcieli zamieszkać w nowoczesnym, komfortowym i funkcjonalnym domu.

Dom w Józefowie miał być dla nich nie tylko enklawą, ale też miejscem pracy oraz wyrazem podróżniczych pasji. Właścicielom zależało również na tym, by maksymalnie wykorzystać walory działki i 'poczuć’ jej klimat. Projektanci zaproponowali nowoczesny, dwukondygnacyjny budynek z płaskim dachem, którego białe elewacje efektownie wyglądają w otoczeniu zieleni. Biały kolor elewacji kontrastuje też z ciemnymi płaszczyznami wykończonymi w płycie z kwarcytu.

Bryła domu przypomina katamaran. Dzięki skosom na poziomych płaszczyznach dachów nad parterem oraz nad piętrem nabrała dynamicznego charakteru. Duże przeszklenia nadały lekkości zwartej, prostej formie.

Projektując bryłę i elewacje domu, architekci z pracowni Jabraarchitects inspirowali się jachtami. Te inspiracje wynikają bezpośrednio z zainteresowań właścicieli, których pasją są rejsy po Morzu Śródziemnym.

Dom został zaprojektowany dla rodziny z dzieckiem. Na parterze sporą przestrzeń przewidziano na biuro i showroom. Właściciele są zawodowo związani z branżą wnętrzarską, więc ich wytyczne co do wielkości, układu oraz funkcji pomieszczeń były bardzo dokładne.

Budynek został tak zaprojektowany, by w strefie mieszkalnej zapewnić domownikom maksymalną prywatność i w miarę możliwości oddzielić ją od części usługowej.

Bryłę domu w parterze oparto na rzucie litery T z wyraźnym zaznaczeniem stref: wejściowej, usługowej i mieszkalnej. Piętro ma już zdecydowanie mniejszą powierzchnię i tylko częściowo pokrywa rzut parteru. Dzięki temu z pokoje na piętrze zyskały wyjścia na tarasy z malowniczymi widokami na zieleń.

Na parterze ulokowano kuchnię, salon, jadalnię, garderobę, toaletę, pomieszczenia techniczne, garaż dwustanowiskowy oraz biuro i showroom. Salon z kuchnią i jadalnią łączą się w jedną, dużą przestrzeń, która szerokim panoramicznym przeszkleniem otwiera całą strefę dzienną na taras i ogród. Od wschodu doświetla ją przeszklone patio. Na piętrze znalazła się główna sypialnia z wyjściem na taras, garderoba, siłownia z wyjściem na taras, sypialnia dla dziecka oraz duża łazienka z widokiem na drzewa.

Wszystkie pomieszczenia w Catamaran House są przestronne i dobrze doświetlone.

Zostały rozmieszczone w przemyślany sposób, aby nie kolidowały z częścią biurową, która mieści się w zachodnim skrzydle i ma osobne wejście od frontu budynku. Wnętrza zorganizowano tak, by ułatwić mieszkańcom także kontakt z naturą – drzewami rosnącymi na działce oraz ogrodem. Stąd właśnie duże przeszklenia i przestronne tarasy na piętrze.

Zdjęcia: materiały prasowe Jabraarchitects

Źródło: jabraa.pl
Opracowanie: AB

DESIGN