Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najlepsze domy w Polsce: Cichy dom

Ten dom jest jak bariera akustyczna, która chroni właścicieli przed hałasem autostrady.
.get_the_title().

Na początku wydawało się, że będzie to tylko jeden z typowych projektów do adaptacji. Jednak, jak przyznaje Marek Warzywniak z pracowni toprojekt (znanej m.in. z realizacji Rudego Domu w Rudach), często ze zleceń, które wydają się nieciekawe, rodzą się świetne tematy. I tak się stało w tym przypadku.

Jednorodzinny dom w Czerwionce-Leszczynach okazał się tak ciekawą realizacją, że został wybrany do grona projektów reprezentujących Polskę na wystawie Domy Jednorodzinne w Krajach Grupy Wyszehradzkiej w 2018 roku.

Najlepsze domy w Polsce: Cichy dom

Najlepsze domy w Polsce: Cichy dom Najlepsze domy w Polsce: Cichy dom

Dom stanął na długiej działce biegnącej w kierunku północ-południe, równolegle do ekranu akustycznego przy autostradzie A1. Ekran jest oddalony o około 100 metrów, ale ma przerwę na wjazd techniczny zlokalizowaną dokładnie na wprost budynku. Dźwięki z autostrady dochodzą więc tutaj całkiem wyraźnie.

Cichy dom to właściwie cztery ściany – bariery akustyczne, pomiędzy którymi rozmieszczono wszystkie funkcje.

Ściany budynku pokryto malowanym na biało tynkiem (ale według pierwotnej koncepcji miał być wykonane z betonu architektonicznego). Ściany i dachy wysunięte poza przeszklenia wychodzące na ogród mają dwa ważne zadania: po pierwsze ograniczają dźwięki z autostrady, a po drugie zostały tak dobrane przez projektantów, by zimą wpuszczały promienie słoneczne do środka, a latem, gdy słońce jest wyżej, osłaniały wnętrza.

Najlepsze domy w Polsce: Cichy dom Najlepsze domy w Polsce: Cichy dom Najlepsze domy w Polsce: Cichy dom Najlepsze domy w Polsce: Cichy dom

Budynek składa się z dwóch tuneli – mniejszego i większego – równoległych do autostrady.

Pokój dzienny powstał w przestrzeni między tymi tunelami. Otwarty na północ oraz południe (w stronę ogrodu i tarasów) stworzył miejsce spotkań domowników – rodziców mieszkających w tunelu zachodnim i dzieci, które zajmują tunel wschodni.

W samym środku domu stoi kominek wylany (tak jak cała strefa wejściowa) z modnego lastryko, które święci dzisiaj swój wielki powrót.

Mały dziedziniec wejściowy docelowo mają zamykać ciężkie, drewniane wrota.

Najlepsze domy w Polsce: Cichy dom

Najlepsze domy w Polsce: Cichy dom

Ciekawym rozwiązaniem okazało się też ukształtowanie powierzchni ogrodu. Trawnik nie jest płaski, ale faluje niczym powierzchnia jeziora. Ta wielka rzeźba z ziemi została wykonywana pod bezpośrednim nadzorem projektantów.

Najlepsze domy w Polsce: Cichy dom Najlepsze domy w Polsce: Cichy dom Najlepsze domy w Polsce: Cichy dom Najlepsze domy w Polsce: Cichy dom
Najlepsze domy w Polsce: Cichy dom
FOT. JULIUSZ SOKOŁOWSKI

Źródło: toprojekt.com
Opracowanie: AB

DESIGN