Najlepsze domy w Polsce: Czarna Perła w Lanckoronie

Ten nowoczesny budynek zaprojektowano z szacunkiem dla lokalnej tradycji architektury drewnianej i naturalnego otoczenia.
.get_the_title().

Jednorodzinny dom, który stanął w malowniczej Lanckoronie, został zaprojektowany przez wadowicką pracownię FAAR architekci. Znajdująca się na małopolskim szlaku architektury drewnianej miejscowość słynie z zabytkowej, XIX-wiecznej zabudowy.

Zaprojektowano budynek, który nawiązuje do tradycyjnej, drewnianej architektury Lanckorony w nowej, współczesnej formie.

Projektując Czarną Perłę, zależało nam na uzyskaniu idealnego balansu pomiędzy inspiracjami zabudową Lanckorony a tym, żeby nie być zbytnio dosłownym. Chcieliśmy, aby wszelkie wpływy tradycji były widoczne, lecz już w nowej formie, która powstała tu i teraz – opowiada Krzysztof Faber, właściciel i główny projektant studia FAAR.

Powstał prosty, parterowy budynek w konstrukcji drewnianej na planie prostokąta. Dwuspadowy dach o nachyleniu 30 stopni przykryto płaską blachą, a drewnianą elewację zewnętrzną pomalowano ekologicznym lakierem z dodatkiem wosku. – Razem z inwestorami zdecydowaliśmy, że dom będzie 'czarny w każdym detalu’. Po licznych testach materiałów ustaliliśmy kolor zewnętrza, które ostatecznie kontrastuje z kolorem naturalnej deski wewnątrz budynku. Pomysł ten sprawdził się, a dom, pomimo swojego podłużnego kształtu, dobrze komponuje się z otaczającą przyrodą o każdej porze roku – mówi architekt.

Kolejnym wyzwaniem było nachylenie terenu. W celu bezpiecznego posadowienia budynku wylano specjalny stopień z betonu.

Ze względu na ograniczony budżet nie zdecydowano się na stworzenie pomieszczeń zatopionych w zbocze terenu. W efekcie wszystkie pomieszczenia zajmują pater domu. Znajduje się tu salon z jadalnią, sypialnie, pracownie, łazienka oraz pomieszczenie gospodarcze. Z okien pokoju dziennego, sypialni i pracowni roztaczają się malownicze widoki na okoliczne wzgórza. Duże przeszklenia zapewniają domownikom kontakt z otaczającą przyrodą.

Zdjęcia: Krzysztof Faber i Iza Faber/ FAAR architekci

Źródło: faar.com.pl
Opracowanie: AB

DESIGN