Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najlepsze domy w Polsce: Czarna Skała – dom w Bielsku-Białej

Między jednorodzinnym domem pracowni MUS ARCHITECTS a otaczającym go krajobrazem istnieje silna zależność. Czarny budynek jest niczym głaz narzutowy wbity w zbocze góry.
.get_the_title().

Katowickie studio MUS ARCHITECTS chciało uciec od standardów kojarzonych z domami jednorodzinnymi. Wszystko zaczęło się od pomysłu, żeby stworzyć coś innego, abstrakcyjną formę, która będzie przypominała raczej efekt procesów górotwórczych niż pracy projektowej. Architekci od idei przeszli do realizacji. W Bielsku-Białej powstał jednorodzinny dom o czarnej, surowej, wielopłaszczyznowej bryle, w której nie ma wyraźnego podziału na ściany i dach.

„Czarna skała” swoją abstrakcyjną, dynamiczną formą nawiązuje do topografii górzystego terenu. Jednorodna, surowa bryła dostosowuje się do krajobrazu.

Budynek z północnej strony jest zamknięty, zaś od południa otwiera się na ogród. Ściana północna jest niska i zamknięta, to w większej części połać dachowa opadająca do granicy działki. Natomiast ściana południowa z oknami, tarasem i loggią oferuje panoramiczny widok na malownicze Beskidy.

Najlepsze domy w Polsce Czarna skala – dom w Bielsku-Bialej Najlepsze domy w Polsce Czarna skala – dom w Bielsku-Bialej Najlepsze domy w Polsce Czarna skala – dom w Bielsku-Bialej Najlepsze domy w Polsce Czarna skala – dom w Bielsku-Bialej

Działka, na której stanęła „Czarna skała”, znajduje się na zboczu góry. Cała kondygnacja parteru ma bezpośredni kontakt z płaszczyzną terenu.

Ze względu na ukształtowanie powierzchni strefa dzienna z salonem, kuchnią i jadalnią znajduje się niżej niż strefa wejściowa i garaż.

Część dzienna domu ma bezpośrednie, bezstopniowe przejście na taras i do ogrodu. Na piętrze ulokowano część nocną z trzema sypialniami, łazienką, garderobą i pomieszczeniem gospodarczym.

Forma dachu jest ściśle związana z funkcją domu oraz zastanym terenem (spadkiem zbocza w kierunku południowym i wschodnim oraz różnicami poziomów na działce). Załamania połaci wynikają z rozmieszczenia pomieszczeń.

Najlepsze domy w Polsce Czarna skala – dom w Bielsku-Bialej Najlepsze domy w Polsce Czarna skala – dom w Bielsku-Bialej Najlepsze domy w Polsce Czarna skala – dom w Bielsku-Bialej

Ściany i dach „Czarnej skały” wykończono tym samym materiałem (płytki płaskie włókno-cementowe), dzięki czemu budynek ma spójny charakter. Wnęki w czarnej bryle wykończono modrzewiową deską elewacyjną.

Ostry, poszarpany głaz narzutowy, czarny łupek lub bryła bazaltu wystająca ze zbocza góry zamiast klasycznego domu podmiejskiego – takie skojarzenia budzi projekt według MUS ARCHITECTS.

Najlepsze domy w Polsce Czarna skala – dom w Bielsku-Bialej
Najlepsze domy w Polsce Czarna skala – dom w Bielsku-Bialej
Fot. Tomasz Zakrzewski, MUS ARCHITECTS

Źródło: musarch.pl
Tekst: AB

DESIGN