Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najlepsze domy w Polsce: Dom Aatrialny

Dom Aatrialny stanowi odwrotność klasycznego budynku atrialnego – jest zamknięty od środka, a otwiera się na zewnątrz.
.get_the_title().

Niedawno Robert Konieczny za innowacyjny Dom po Drodze otrzymał prestiżową nagrodę German Design Award Special 2019 przyznawaną przez Niemiecką Radę Wzornictwa. Ta realizacja oraz budynek mieszkalny Unikato w Katowicach zostały także nominowane do prestiżowej nagrody Miesa van der Rohe 2019 (na liście nominowanych jest też Rudy Dom w Rudach studia toprojekt, o którym kiedyś pisaliśmy). Teraz postanowiliśmy przypomnieć wam projekt pracowni KWK Promes, który był nominowany do nagrody Miesa van der Rohe 2006.

Dom Aatrialny został uznany także za najlepszy dom świata – House of the Year 2006 przez portal World Architecture News i najlepszy budynek postawiony w III RP przez tygodnik Polityka.

Najlepsze domy w Polsce Dom Aatrialny Najlepsze domy w Polsce Dom Aatrialny Najlepsze domy w Polsce Dom Aatrialny Najlepsze domy w Polsce Dom Aatrialny Najlepsze domy w Polsce Dom Aatrialny

Dom Aatrialny stanął na obrzeżach Opola, na pięknej działce pod lasem. W sąsiedztwie znajdowały się głównie domy „kostki” z lat 70. Malowniczo położona działka, na której zaprojektowano budynek, posiadała jeden znaczący mankament – dojazd od strony południowo-zachodniej.

Architekci rozwiązali ten problem, projektując dojazd zagłębiony w ziemi. Dzięki temu uniknęli kolizji drogi do domu z ogrodem.

Powstało wewnętrzne atrium z mieszczącym się w nim podjazdem, który umożliwia wjazd od spodu do środka budynku, bezpośrednio na poziom parteru.

Najlepsze domy w Polsce Dom Aatrialny Najlepsze domy w Polsce Dom Aatrialny
Najlepsze domy w Polsce Dom Aatrialny
Najlepsze domy w Polsce Dom Aatrialny

Dom Aatrialny otwiera się tarasami na wszystkie strony, a przybywający z zewnątrz nie mogą dostać się do ogrodu inaczej niż przechodząc przez aatrium i dom. Projektantom w KWK Promes udało się w ten sposób uzyskać nowy model przestrzenny domu – odwrotność budynku atrialnego.

Dom Aatrialny jest zamknięty od środka i otwiera się na zewnątrz.

Struktura to wynik transformacji „kostki”, wskutek której uzyskano wszystkie ściany, podłogi i stropy włącznie z wewnętrznym aatrium i tarasami.

Najlepsze domy w Polsce Dom Aatrialny Najlepsze domy w Polsce Dom Aatrialny
Najlepsze domy w Polsce Dom Aatrialny
Najlepsze domy w Polsce Dom Aatrialny
Najlepsze domy w Polsce Dom Aatrialny
ZDJĘCIA: JULIUSZ SOKOŁOWSKI, OLO STUDIO, MATERIAŁY KWK PROMES

Taki sposób kształtowania struktury budynku zdefiniował powstającą architekturę oraz wykorzystane materiały. Przetransformowanej kostce „przypisano” beton, a elementem dodatkowym stało się drewno.

Źródło: kwkpromes.pl
Opracowanie: AB

DESIGN