Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najlepsze domy w Polsce: Dom dla L

Ten nowoczesny i prosty w formie dom w Warszawie w harmonijny sposób łączy w sobie ciepło drewna wnęk okiennych i stolarki z zimną, szarą, ceglaną elewacją.
.get_the_title().

Nowoczesny, jednorodzinny dom na małej działce w Warszawie to dzieło studia MFRMGR Architekci (w składzie: Marta Frejda, Michał Gratkowski, Waldemar Nowicki, Jarosław Urbański). Głównymi wyzwaniami przy projektowaniu budynku były: z jednej strony zmieszczenie funkcji (dość rozbudowanej ze względu na dużą liczbę domowników) w ekonomicznej i zwartej bryle, a z drugiej – wpasowanie tej bryły w wąską działkę o nieregularnym kształcie.

Obszerna strefa dzienna Domu dla L została uzupełniona o 5 sypialni, 3 łazienki, toaletę oraz pomieszczenia gospodarcze.

Wpasowanie budynku w działkę oraz spełnienie wymienionych wyżej wymagań funkcjonalnych było możliwe dzięki maksymalnemu zbliżeniu się do jej granic – na minimalne dopuszczalne prawem trzy metry.

Najlepsze domy w Polsce: Dom dla L Najlepsze domy w Polsce: Dom dla L Najlepsze domy w Polsce: Dom dla L

Kolejną kwestią, którą musieli rozwiązać architekci, było znalezienie odpowiedniego sposobu doświetlenia wnętrz. Zdecydowano się na wprowadzenie głębokich na metr loggi, w których zainstalowano okna.

Najlepsze domy w Polsce: Dom dla L Najlepsze domy w Polsce: Dom dla L Najlepsze domy w Polsce: Dom dla L

Forma dachu to efekt kompromisu między oczekiwaniami inwestora (dach płaski lub o niewielkim stopniu nachylenia) a wymogami, które wynikały z uwarunkowań miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Ostatecznie zdecydowano się na trzy równoległe dachy dwuspadowe, które z zewnątrz są praktycznie niewidoczne, gdyż ukryto je za niewysoką attyką.

Najlepsze domy w Polsce: Dom dla L Najlepsze domy w Polsce: Dom dla L Najlepsze domy w Polsce: Dom dla L Najlepsze domy w Polsce: Dom dla L

Fasadę budynku wykonano z szarej betonowej cegły – materiału z reguły używanego do budowy ogrodzeń. Takie rozwiązanie było tanie, estetyczne i wytrzymałe.

Dom dla L zgodnie z założeniami miał być architekturą jak najlepszej jakości zbudowaną przy użyciu powszechnie dostępnych materiałów.

Szara cegła stworzyła subtelny i elegancki kontrast z ciepłym w odbiorze drewnem. Stolarkę okienną wykonała lokalna firma. Wnęki okienne obudowano kołnierzami z drewna. Okna zgodnie z założeniem wpisują się w ten sam moduł.

Najlepsze domy w Polsce: Dom dla L
Najlepsze domy w Polsce: Dom dla L
Fot. Maciej Jeżyk/ MFRMGR ARCHITEKCI

Źródło: mfrmgr.pl
Tekst: AB

DESIGN