Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najlepsze domy w Polsce: Dom dla W

Elegancka elewacja, ażurowe ściany i funkcjonalny układ wnętrz – tak zmienił się dom w zabudowie szeregowej w Warszawie.
.get_the_title().

Właściciele jednorodzinnego domu w zabudowie szeregowej borykali się z problemami typowymi dla budynków z lat 70. – materiałami o słabej jakości, niepraktycznym układem wnętrz i wyniesionym parterem. Dom był zamknięty na świat, a pomieszczenia niewygodnie odseparowane od siebie i słabo doświetlone. W niewielkiej dobudówce mieścił się garaż, a nad nim kolejno salon i taras.

Dom dla W zyskał nowy, funkcjonalny układ wnętrz oraz całkowicie przebudowaną dobudówkę.

Za przebudowę budynku na niewielkiej, skrajnej działce w jednej z zielonych dzielnic Warszawy odpowiada pracownia MFRMGR Architekci (w składzie: Marta Frejda, Michał Gratkowski, Waldemar Nowicki, Klaudia Zyza).

Najlepsze domy w Polsce: Dom dla W Najlepsze domy w Polsce: Dom dla W Najlepsze domy w Polsce: Dom dla W Najlepsze domy w Polsce: Dom dla W Najlepsze domy w Polsce: Dom dla W

Punktem wyjścia dla architektów była lokalizacja domu w kameralnej dzielnicy z dużą ilością zieleni i przestrzeni rekreacyjnych, zaś główną ideą było stworzenie ram, które posłużyłyby jako oparcie dla roślin.

Projektanci powiększyli istniejący ogród, którego kontynuacją stały się zarówno ściany, jak i taras budynku.

Dzięki temu zbiegowi zapewnili właścicielom Domu dla W zewnętrzną przestrzeń rekreacyjną.

Najlepsze domy w Polsce: Dom dla W Najlepsze domy w Polsce: Dom dla W Najlepsze domy w Polsce: Dom dla W Najlepsze domy w Polsce: Dom dla W Najlepsze domy w Polsce: Dom dla W

Powstała także zewnętrzna, stalowa klatka schodowa, która poprawiła komunikację, dając bezpośredni dostęp z salonu na znajdujący się na pierwszym piętrze taras. Osłoniły go ściany z cegły, chroniąc właścicieli przed wzrokiem przechodniów oraz zapewniając im spokój i prywatność. Ciekawy efekty osiągnięto dzięki zastosowaniu otworów i ażurowych fragmentów, przez które przenikają promienie słoneczne.

Wnętrze Domu dla W zostało dostosowane do potrzeb czteroosobowej rodziny.

Na parterze powstała otwarta strefa dzienna o powierzchni 70 m², na piętrze znalazły się trzy wygodne sypialnie. Świetliki umieszczone w płaskim dachu, dzięki otworom w stropach, doświetliły również niższe kondygnacje.

Źródło: mfrmgr.pl
Opracowanie: AB

DESIGN