Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najlepsze domy w Polsce: Dom Gwiazda

To dom pełen światła. Składa się z trzech promieniście usytuowanych brył, a kształtem przypomina gwiazdę.
.get_the_title().

Ten jednorodzinny dom pod Warszawą zawdzięcza swoją nazwę jednemu z gości, który porównał do gwiazdy jego bryłę i przestrzeń, jaką tworzy. Budynek zaprojektowany przez stołeczną pracownię Z3Z ARCHITEKCI ma układ, który faktycznie budzi skojarzenia z gwiazdą.

Dom Gwiazda składa się z trzech brył, stanowiących strefy dzienną, nocną i gospodarczą, usytuowanych promieniście, pod różnymi kątami względem siebie.

Trzy bryły scala łącznik, który stanowi centralną część domu i wyraźnie odcina się od pozostałych ramion gwiazdy. Łącznik, oprócz tego, że spaja ze sobą układ, stanowi także strefę wejściową i daje bezpośredni dostęp do wszystkich części domu. Dach, którym go przekryto, jest identyczny w wewnętrznej i zewnętrznej części domu.

Najlepsze domy w Polsce: Dom Gwiazda Najlepsze domy w Polsce: Dom Gwiazda Najlepsze domy w Polsce: Dom Gwiazda Najlepsze domy w Polsce: Dom Gwiazda Najlepsze domy w Polsce: Dom Gwiazda Najlepsze domy w Polsce: Dom Gwiazda

Zadaszenie strefy wejścia płynnie przechodzi przez hol na taras. Od zewnątrz przestrzenie oddziela jedynie wielka tafla szkła i drzwi wejściowe, które potęgują wrażenie przenikania się. Zadaszenie łącznika tworzy zaś taras w centrum domu.

Kompozycja, mimo wielości brył, jest oszczędna. Jedno zadaszenie i jeden sufit przechodzą przez cały budynek oraz pełnią wiele funkcji wynikających z potrzeb właścicieli.

Zadaszony taras, który znajduje się między trzema bryłami, jest maksymalnie osłonięty od widoku sąsiadów, wiatru, deszczu i jednoczenie będąc na zewnątrz, jest w środku domu. Granica między wnętrzem a strefą zewnętrzną zupełnie się zaciera – przebywając w środku, nie można oprzeć się wrażeniu, że taras to część wewnętrzna domu.

Najlepsze domy w Polsce: Dom Gwiazda Najlepsze domy w Polsce: Dom Gwiazda Najlepsze domy w Polsce: Dom Gwiazda Najlepsze domy w Polsce: Dom Gwiazda Najlepsze domy w Polsce: Dom Gwiazda

Z tarasu płynnie przechodzi się do części dziennej. Salon z wysokim, otwartym sufitem sięga do samego dachu. Na końcu pokoju dziennego usytuowany jest kominek, który podtrzymuje wrażenie przenikania się tego, co w środku i na zewnątrz – wygląda jakby stał gdzieś pomiędzy strefami, a granicę wyznacza jedynie szkło wokół niego. Za nim znajduje się drugi taras, bardziej kameralny, oddzielony od reszty domu.

Przebywając w jednym ramieniu Domu Gwiazdy, zobaczymy odchylone pod kątem drugie ramię. Stwarza to nietypową możliwość oglądania budynku z zewnątrz, przebywając w środku.

Właściciele cenią to, że dom jest bardzo jasny. Podkreślają, że słońce jest w nim przez cały dzień – mówią projektanci z pracowni Z3Z ARCHITEKCI. Ramiona „Gwiazdy” zostały odchylone w taki sposób, aby osiągnąć właśnie ten efekt. Projektanci dokładnie przemyśleli to, z jakiej strony i o której godzinie słońce będzie wpadało do środka.

Najlepsze domy w Polsce: Dom Gwiazda Najlepsze domy w Polsce: Dom Gwiazda Najlepsze domy w Polsce: Dom Gwiazda Najlepsze domy w Polsce: Dom Gwiazda Najlepsze domy w Polsce: Dom Gwiazda Najlepsze domy w Polsce: Dom Gwiazda
Najlepsze domy w Polsce: Dom Gwiazda
Fot. Z3Z ARCHITEKCI

Źródło: z3zarchitekci.pl
Opracowanie: AB

DESIGN