Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najlepsze domy w Polsce: Dom Kurtyna

Ten nowoczesny dom oplatają dekoracyjne betonowe ściany, które płynnie łączą się z falującymi w oknach zasłonami.
.get_the_title().

Jednorodzinny dom w okolicach Warszawy zaprojektowali Bartosz Trzop, Konrad Rakowski i Małgorzata Szlązek ze stołecznej pracowni architektonicznej Trzop Architekci. Curtain House, czyli Dom Kurtyna, to dwukondygnacyjny budynek w formie trzech przesuniętych brył, które przenikają się wzajemnie pod kątem prostym.

Betonowa elewacja, przypominająca dekoracyjną kurtynę z tkaniny, podkreśla bryłę i formę budynku. Miękki kształt betonowych ścian przechodzi płynnie jak wstęga przez cały budynek i łączy się z zasłonami w oknach na parterze.

Najlepsze domy w Polsce: Dom Kurtyna Najlepsze domy w Polsce: Dom Kurtyna Najlepsze domy w Polsce: Dom Kurtyna Najlepsze domy w Polsce: Dom Kurtyna

To oryginalne rozwiązanie doceniło jury XXIII edycji konkursu „Polski Cement w Architekturze”.

Nagrodziło Dom Kurtynę jako jedną z najlepszych realizacji z użyciem technologii żelbetowej przekazaną do użytku przed końcem roku 2018. „Przyzwyczajeni jesteśmy doceniać walory konstrukcyjne struktur betonowych. Chcielibyśmy docenić też fakt, że dzięki właściwościom technologicznym ten materiał może przyjmować niemal dowolne, także dekoracyjne formy odlewów. Przeszklone fasady domu jednorodzinnego osłaniane są od strony wnętrz falującymi miękko zasłonami. Fasady pełne odlano z betonu za wzór mając zasłony zaokienne. Powstał intrygujący, surrealistyczny i architektoniczny kontrapunkt. Kontrastowe zestawienie właściwości tkaniny i betonu –  materiału konstrukcyjnego wydobywa główny zamysł całego dzieła” – czytamy opinię jury konkursu.

Najlepsze domy w Polsce: Dom Kurtyna Najlepsze domy w Polsce: Dom Kurtyna Najlepsze domy w Polsce: Dom Kurtyna Najlepsze domy w Polsce: Dom Kurtyna

Budynek stanął w północno-wschodniej części działki. Dom Kurtyna formą architektoniczną oraz materiałami nawiązuje do leśnego krajobrazu i wpisuje się w malowniczą, zieloną okolicę.

Panoramiczne okna, umieszczone na całej ścianie budynku, otwierają przestrzeń na taras, za którym rozciąga się ogród.

Na parterze znajduje się rozległy salon połączony z jadalnią i otwartą kuchnią. Na najniższym piętrze znajduje się także gabinet, pokój kinowy, garderoba i łazienka. Pozostałe pomieszczenia stanowią: garaż ze stanowiskami dla dwóch samochodów, kotłownia i magazyn bezpośrednio dostępny z zewnątrz. Na parterze zlokalizowano także basen, pod którym znajduje się przestrzeń techniczna z urządzeniami technologii basenowej.

Najlepsze domy w Polsce: Dom Kurtyna Najlepsze domy w Polsce: Dom Kurtyna Najlepsze domy w Polsce: Dom Kurtyna Najlepsze domy w Polsce: Dom Kurtyna

Budynek pokryto płaskim dachem, który służy również jako taras.

Na pierwszym piętrze znajduje się część nocna z dwiema sypialniami, dwiema łazienkami i pralnią. Studio zlokalizowane we wschodniej części, stanowi drugie miejsce przeznaczone do pracy w domu. Drugiej wyjście ze studia prowadzi na taras nad garażem. Wejście główne i drzwi garażowe znajdują się na wschodniej ścianie budynku.

Najlepsze domy w Polsce: Dom Kurtyna Najlepsze domy w Polsce: Dom Kurtyna Najlepsze domy w Polsce: Dom Kurtyna
Najlepsze domy w Polsce: Dom Kurtyna
ZDJĘCIA: Szymon Polański

Źródło: trzoparchitekci.pl
Opracowanie: AB

DESIGN