Najlepsze domy w Polsce: Dom mazurski

Ten dom jednorodzinny formą i materiałami nawiązuje do krajobrazu oraz lokalnej tradycji budowlanej.
.get_the_title().

Dom mazurski został zaprojektowany przez Barbarę Borowik-Krysiak i Jarosława Krysiaka z pracowni doomo. Stanął w malowniczej okolicy z widokiem na jezioro Ryńskie.

Forma architektoniczna domu i zastosowane przez projektantów materiały (np. wykończenia elewacji i dachów) bezpośrednio wynikają z lokalnego kontekstu i tradycji budowlanej.

Na mazurskiej działce, oprócz domu jednorodzinnego, zaprojektowano też wolnostojący garaż. Obie bryły oparte są na rzutach prostokątów. Budynki nakryto symetrycznymi dachami dwuspadowymi o nachyleniu 45 stopni. Bryły są zakrzywione względem siebie, co wynika z układu wjazdu na działkę oraz planu, by optymalnie wykorzystać uroki krajobrazu i skierować największe przeszklenia w stronę południową.

Elewacja domu jest podzielona na dwie części – zarówno pod względem kolorów, jak i materiałów.

Dolna strefa, gdzie zastosowano jasny tynk przełamany poprzecznymi boniowaniami, nawiązuje do lokalnej tradycji murów pruskich. W górnej części elewacji wykorzystano okładzinę z ciemnych desek w układzie skośnym. Identyczną okładzinę architekci zastosowali na frontowej ścianie garażu. Dach pokryto dachówką płaską w kolorze ceglastoczerwonym.

Za projekt wnętrz Domu mazurskiego odpowiada wrocławska pracownia Razoo Architekci. Część dzienna, wysoka na dwie kondygnacje, tworzy przestrzeń, w której domownicy mogą komfortowo spędzać czas. Drewniane okładziny nawiązują do elewacji zewnętrznej i ocieplają beton, który nadaje nowoczesnej przestrzeni surowego charakteru.

Widoczne elementy więźby dachowej nadają wnętrzom niepowtarzalny klimat.

Ciekawym rozwiązaniem są niebieskie akcenty, które przyciągają wzrok i ożywiają spokojną przestrzeń. Białe, tynkowane powierzchnie kontrastują z czarnymi balustradami i ramami okien, które otwierają dom na niezwykły krajobraz.

Zdjęcia: Jakub Obarek/ jakubobarek.com

Źródło: doomo.pl
Opracowanie: AB

DESIGN