Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najlepsze domy w Polsce: Dom na Kaszubach

Niewielki, czarny dom na Kaszubach jest prosty, funkcjonalny i przez cały rok zapewnia mieszkańcom bliski kontakt z naturą.
.get_the_title().

Dom na Kaszubach stanął na malowniczo położonej działce w pobliżu Jeziora Gowidlińskiego. Ten niewielki, funkcjonalny budynek zaprojektował katowicki architekt Grzegorz Layer. Głównym założeniem projektu było stworzenie prostego i ekonomicznego obiektu zapewniającego bliski kontakt z naturą, który można użytkować przez cały rok.

Dom na Kaszubach został wyróżniony w konkursie Architektura Roku Województwa Śląskiego 2017.

Ze względu na to, że dużą część działki porastały drzewa, bryła domu przybrała zwarty kształt. Niesymetryczna forma budynku wynikła zaś z przyjętego układu funkcjonalnego wnętrza.

Najlepsze domy w Polsce: Dom na Kaszubach Najlepsze domy w Polsce: Dom na Kaszubach Najlepsze domy w Polsce: Dom na Kaszubach

Pomimo niewielkiej powierzchni domu (zaledwie 67 m2), na parterze udało się wygospodarować przestronną strefę dzienną – salon połączony z jadalnią i aneksem kuchennym, z bezpośrednim wyjściem na taras. Centralnie umieszczone schody oddzieliły salon od przedpokoju i pomieszczeń zamkniętych – głównej sypialni, łazienki i toalety.

Niesymetryczny dach pozwolił na uzyskanie niezbędnej wysokości do stworzenia w części budynku drugiej kondygnacji.

Na piętrze powstały antresola i dwie sypialnie przeznaczone dla gości.

Najlepsze domy w Polsce: Dom na Kaszubach Najlepsze domy w Polsce: Dom na Kaszubach Najlepsze domy w Polsce: Dom na Kaszubach Najlepsze domy w Polsce: Dom na Kaszubach

Ten prosty i elegancki dom wybudowano w konstrukcji drewnianej szkieletowej. Elewację pokryto naturalnym, tradycyjnie stosowanym w tej części Polski materiałem – deskami sosnowymi.

Z zewnątrz Dom na Kaszubach jest czarny, aby mógł harmonijnie wpisać się w naturalne otoczenie.

Z czarną elewacją zewnętrzną kontrastuje jasne wnętrze domu. W środku zastosowano drewno w naturalnym kolorze. Nieregularnie rozmieszczone okna doświetlają wszystkie pomieszczenia oraz kadrują widoki na otaczający, malowniczy krajobraz.

Najlepsze domy w Polsce: Dom na Kaszubach Najlepsze domy w Polsce: Dom na Kaszubach Najlepsze domy w Polsce: Dom na Kaszubach
Najlepsze domy w Polsce: Dom na Kaszubach
ZDJĘCIA: Grzegorz Layer

Źródło: grzegorz.layer.com.pl
Opracowanie: AB

DESIGN