Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najlepsze domy w Polsce: Dom na łące, współczesna wersja regionalnej chaty

Dom na środku łąki w Cisiu koło Częstochowy to nowoczesna wersja polskiej chaty.
.get_the_title().

Jednorodzinny dom w okolicach Częstochowy to projekt Kamila Cierpioła z grupy VERSO. Budynek stanął w miejscowości Cisie, która leży na terenie Parku Krajobrazowego Lasy nad Górną Liswartą. To typowa polska wieś z łańcuchowym układem zabudowy ciągnącym się wzdłuż kilku ulic.

Dom na łące to współczesna forma starej polskiej chaty. Architekt inspirował się okolicznymi tradycyjnymi, ciemnoszarymi i czarnymi domami z dwuspadowymi dachami.

Wszystkie miejscowe domy zbudowano w konstrukcji drewnianej zrębowej. Powstały na planie prostokąta z dostawionym obok przedsionkiem. Parterowy budynek dla czteroosobowej rodziny również ma plan prostokąta, a podcienia od strony tarasu i wejścia są formą negatywu dla przedsionka.

Najlepsze domy w Polsce: Dom na łące Najlepsze domy w Polsce: Dom na łące Najlepsze domy w Polsce: Dom na łące Najlepsze domy w Polsce: Dom na łące

Najlepsze domy w Polsce: Dom na łące

Najlepsze domy w Polsce: Dom na łące Najlepsze domy w Polsce: Dom na łące

Budynek obłożono deską elewacyjną z modrzewia opalonego ogniem i zaimpregnowanego olejem. Ze względu na podmokły teren umieszczono go na płycie fundamentowej, która jest nawiązaniem do kamiennych fundamentów.

Dom stanął na środku łąki. Dzięki temu zachowano znaczną odległość od sąsiadów i wyeksponowano piękno otaczającej go przyrody.

Większą część domu przykryto dwuspadowym dachem, który został przekręcony. Dzięki temu budynek zyskał oryginalną, dynamiczną formę.

Najlepsze domy w Polsce: Dom na łące Najlepsze domy w Polsce: Dom na łące Najlepsze domy w Polsce: Dom na łące

Wnętrza ukształtowano tak, aby umożliwić mieszkańcom zmianę aranżacji oraz łączenie niektórych pomieszczeń.

Pokoje będą zmieniały się wraz z wiekiem i potrzebami domowników.

Najlepsze domy w Polsce: Dom na łące
Najlepsze domy w Polsce: Dom na łące
Fot. Kacper Ziółkowski

Źródło: grupaverso.com.pl
Opracowanie: AB

DESIGN