Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najlepsze domy w Polsce: Dom na wzgórzu pod Poznaniem – zbudowany jak z klocków Lego

Nowoczesny Slab House świetnie wpisał się w trudną działkę na nachylonym zboczu wzgórza. A jego mieszkańcy zyskali nie tylko wygodny dom, ale też duże tarasy, z których roztaczają się widoki na panoramę miasta.
.get_the_title().

Slab House to dom, który stanął pod Poznaniem, na jednym ze wzgórz otaczających miasto. Architekci z biura mode:lina™ (Paweł Garus, Jerzy Woźniak, Małgorzata Wawrzynek, Kinga Kin, Anna Kazecka-Włodarczyk i Natalia Wasicionek) przy jego projekcie współpracowali z Pracownią Architektoniczną Poznań-Projekt oraz Pracownią Projektową Jacka Kryske.

Architekci stanęli przed wyzwaniem, aby wpisać nowoczesną bryłę domu w mocno nachylone zbocze wzgórza. Rozwiązaniem problemu okazał się prosty pomysł przypominający zabawę klockami LEGO.

Trzy poziomy budynku oddzielono od siebie równymi płytami przypominającymi płytki konstrukcyjne popularnych klocków. Stąd nazwa Slab House (slab oznacza betonową płytę stropową).

Na najniższym poziome znalazła się część techniczna budynku wraz z garażem. Poziom pierwszy został zaplanowany w oparciu o 5 kubików, które kryją w sobie pokój gościnny, garderobę, łazienkę, część techniczną wraz z kuchnią i kominek wraz z zabudową audio wideo. Przestrzenie pomiędzy kubikami zostały przeszklone, tworząc część dzienną wraz z jadalnią oraz komunikację. Pozostała część płyty w naturalny sposób stworzyła taras.

Poziom drugi został oddzielony od pierwszego drugą płytą konstrukcyjną, na której tym razem zostały postawione dwa kubiki.

Jeden z „domków” na poziomie drugim kryje w sobie sypialnię rodziców wraz z garderobą i łazienką, a drugi pokoje dziecięce i antresolę nad części dzienną poziomu pierwszego.

Architektura Slab House dobrze wpisuje się w otoczenie, a duże horyzontalne płyty ciekawie kontrastują z wertykalnością wzgórza, tworząc jednocześnie duże tarasy, z których roztaczają się widoki na panoramę miasta.

ZDJĘCIA: PATRYK LEWIŃSKI, MATERIAŁY MODE:LINA™

Źródło: modelina-architekci.com
Opracowanie: AB

DESIGN