Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najlepsze domy w Polsce: Nemo House – dom nad jeziorem

Architektura Nemo House jest całkowicie podporządkowana sąsiedztwu mazurskiego jeziora.
.get_the_title().

Nemo House to parterowy, jednorodzinny dom w Iławie. Budynek stanął tuż nad brzegiem jeziora Jeziorak. Autorem projektu jest Przemek Olczyk, właściciel pracowni Mobius Architekci – znanej m.in. z realizacji  Edge House (domu na urwisku).

Architektura nie zakłóciła pejzażu otoczenia. Przejeżdżając wzdłuż jeziora, możecie nawet nie zauważyć tego budynku, gdyż jego bryła wkopana w ziemię nabrzeża znajduje się poniżej poziomu terenu. Zobaczycie jedynie drogę wjazdową do garażów.

Powściągliwa, horyzontalna architektura domu została podporządkowana sąsiedztwu mazurskiego jeziora.

Nemo House zaprojektowano w rzucie prostokąta, wykorzystując niemal w całości możliwości działki. Konstrukcję budynku dostosowano do terenu opadającego ku tafli wody.

Najlepsze domy w Polsce: Dom nad jeziorem

Najlepsze domy w Polsce Dom nad jeziorem Najlepsze domy w Polsce Dom nad jeziorem Najlepsze domy w Polsce Dom nad jeziorem

Od strony drogi dom nie posiada okien (poza przeszklonym wejściem i oknem doświetlającym kuchnię), a jedynie bramy wjazdowe dla samochodów oraz łodzi. Wjazd z poziomu ulicy odbywa się za pomocą opadającej platformy z kostki granitowej, a do wejścia prowadzą schody.

Od strony jeziora budynek jest przeszklony i unosi się lekko ponad gruntem.

Przeszklona elewacja frontowa posiada taras – loggię, przez którą odbywa się cała komunikacja pomiędzy różnymi częściami domu. Wszystkie główne strefy budynku zaplanowano w układzie liniowym równolegle do demarkacyjnej linii jeziora, aby z pomieszczeń roztaczały się widoki na malowniczą okolicę. Strefy dodatkowe rozmieszczono w drugiej linii budynku.

Najlepsze domy w Polsce Dom nad jeziorem

Najlepsze domy w Polsce Dom nad jeziorem Najlepsze domy w Polsce Dom nad jeziorem Najlepsze domy w Polsce Dom nad jeziorem Najlepsze domy w Polsce Dom nad jeziorem

Wzdłuż głównej elewacji Nemo House rozmieszczono dwa półotwarte atria – węższe od strony części nocnej, a szersze stanowiące przedłużenie salonu oraz główne miejsce relaksu z pięknym widokiem na jezioro od strony dziennej.

Zrównany z poziomem terenu dach pokryto żwirem i częściowo trawą.

Zejście po nabrzeżu złagodziło różnice terenu i ułatwiło domownikom korzystanie z jeziora. Główne schody prowadzą prosto do małego molo przy prywatnej plaży, gdzie przycumowano łódź.

Najlepsze domy w Polsce Dom nad jeziorem Najlepsze domy w Polsce Dom nad jeziorem Najlepsze domy w Polsce Dom nad jeziorem
Najlepsze domy w Polsce Dom nad jeziorem
Fot. Paweł Ulatowski, mobius.pl

Źródło: mobius.pl
Opracowanie: AB

DESIGN