Najlepsze domy w Polsce: Dom po przekątnej

Elewację podmiejskiego domu w okolicy Puszczy Kampinoskiej pokryto deską zmieniającą kolor wraz z upływem czasu.
.get_the_title().

Architekci Anna Paszkowska-Grudziąż i Rafał Grudziąż z warszawskiej pracowni 81.waw.pl, znanej m.in. z realizacji Domu Polnego, któremu przyznano prestiżową Nagrodę Roku SARP 2019, tym razem zaprojektowali nowoczesną willę, która wpisuje się w malowniczą okolicę. Budynek stanął w sąsiedztwie Puszczy Kampinoskiej i dzięki zastosowanym materiałom świetnie wpasował się w otoczenie.

Dom po przekątnej powstał z myślą o mieszkańcach, którzy uwielbiają kontakt z przyrodą. Wraz z upływem czasu zmieni się kolorystyka drewna, dzięki czemu uzyskany zostanie efekt naturalnego piękna.

Projektanci zastosowali drewno Thermory, które bez olejowania starzeje się w naturalny sposób wraz z budynkiem. Dom nie został jednak wizualnie zdominowany przez elementy drewniane, bo wnęki w przeciwległych narożnikach wykończono białym tynkiem. W ten sposób drewniana elewacja przypomina korę pokrywającą willę.

Najlepsze domy w Polsce Dom po przekątnej Najlepsze domy w Polsce Dom po przekątnej Najlepsze domy w Polsce Dom po przekątnej

Deska elewacyjna Thermory nie odkształca się, nie wymaga impregnacji i jest odporna na warunki atmosferyczne. Charakteryzuje się pierwszą klasą wytrzymałości, która przekłada się na żywotność drewna, wynoszącą ponad 25 lat bez impregnacji. Dlatego kluczowy stał się wybór tego materiału na okładzinę elewacyjną – opowiada Rafał Grudziąż.

Dom składa się z dwóch brył – białej z charakterystycznymi płaskimi elewacjami obłożonymi elementami drewna oraz cofniętej względem niej szarej.

W tej drugiej znajduje się strefa wejściowa. Główne wejście ukryto we wnęce, tuż obok bramy wjazdowej do garażu. Zaprojektowano je tak, by nie było widoczne z ulicy. Na parterze, oprócz salonu, jest także przestronny hol, który tworzy część centralną i umożliwia dostęp do strefy dziennej z kuchnią, jadalni oraz garderoby łączącej się z garażem. Na piętrze, w szarej bryle, ukryto zadaszone tarasy. Można dostać się na nie z sypialni dziecięcych i sypialni głównej.

Najlepsze domy w Polsce Dom po przekątnej
Najlepsze domy w Polsce Dom po przekątnej
Zdjęcia: Bartek Zaranek

Źródło: 81.waw.pl
Opracowanie: AB

DESIGN