Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najlepsze domy w Polsce: Dom podmiejski w Tychach

Jednorodzinny dom w Tychach łączy współczesną architekturę oraz nawiązania do tradycyjnej lokalnej zabudowy.
.get_the_title().

Dom podmiejski, który stanął na przedmieściach Tychów, został zaprojektowany przez Magdalenę Tokarską i Piotra Tokarskiego z pracowni TTAT. Największy atut działki stanowi jej wiejskie otoczenie – towarzystwo lasów i pól uprawnych. W okolicy znajdują się domy w zabudowie zagrodowej, tak więc projektanci dopasowali formę budynku do sąsiadującej architektury.

Dom, który otrzymał wyróżnienie w konkursie Architektura Roku Województwa Śląskiego 2015, to prosta, wydłużona bryła wraz z użytkowym poddaszem pod dwuspadowym dachem korespondująca z tradycyjną zabudową.

Podmiejski budynek to jednak nie tylko nawiązanie do lokalnej architektury. Ostateczna forma domu jest nowoczesną, prostą i zamkniętą bryłą. Antracytowa elewacja wygląda minimalistycznie oraz współcześnie. Taki efekt uzyskano dzięki zastosowanym materiałom wykończeniowym i odpowiednim detalom.

Dom podmiejski w Tychach Dom podmiejski w Tychach Dom podmiejski w Tychach Dom podmiejski w Tychach Dom podmiejski w Tychach Dom podmiejski w Tychach

Dom w Tychach skrywa w sobie ciekawie zaprojektowane wnętrze. Na parterze ulokowano część dzienną: salon, jadalnię, kuchnię ze spiżarnią i łazienkę oraz strefę wejściową i garaż. Z salonem sąsiadują gabinet i sypialnia rodziców. Na poddaszu znalazły się bliźniacze pokoje dla czwórki dzieci – rozlokowano po dwa przy każdej ścianie szczytowej domu. W łączącym pokoje korytarzu jest garderoba, łazienka i pralnia. Hol doświetlono za pomocą świetlika ulokowanego w podwyższonej części jadalni.

Podwyższenia sufitów, które ukształtowano poprzez wykorzystanie otwarć w stropie, sprawiają, że wnętrze jest jaśniejsze i wydaje się bardziej przestronne.

Dzięki temu zabiegowi wydzielono dodatkowo bloki funkcjonalne pomieszczeń oraz nadano całości jasny i czytelny układ.

Dom podmiejski w Tychach Dom podmiejski w Tychach

Dom podmiejski w Tychach

Projektantom zależało na tym, aby podmiejski budynek był mocno zintegrowany z okolicą. Pomieszczenia rozmieszczono tak, by maksymalnie wykorzystać największy atut działki, czyli piękne otoczenie.

Przez duże okna tarasowe, które znajdują się naprzeciwko siebie w salonie, rozpościerają się malownicze widoki na spokojną, zieloną okolicę.

Przeszklenia wprowadzają do wnętrza światło o różnych porach dnia, od wschodu do zachodu słońca.

Dom podmiejski w Tychach Dom podmiejski w Tychach Dom podmiejski w Tychach Dom podmiejski w Tychach Dom podmiejski w Tychach
Dom podmiejski w Tychach
Zdjęcia: Archifolio/ Tomasz Zakrzewski

Źródło: ttat.pl
Opracowanie: AB

DESIGN