Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najlepsze domy w Polsce: Dom podwójny

Ten nowoczesny dom wyróżnia ciekawie zaprojektowana bryła, która powstała w wyniku odsunięcia od siebie stref nocnych dwóch mieszkań i zapewnia domownikom komfort akustyczny.
.get_the_title().

Dom podwójny, który stanął w Poznaniu, został zaprojektowany i wybudowany przez pracownię Kluj Architekci (Piotr Kluj, Marta Borzeszkowska, Eliza Marciniak). – To alternatywa dla wszechobecnej, słabej jakościowo zabudowy deweloperskiej. Obiekt przeznaczony jest dla bardziej wymagającego klienta, który ceni sobie jakość oraz estetykę –opowiadają o swojej realizacji architekci.

Budynek, mimo że ma tradycyjny układ funkcjonalny (na parterze mieści się strefa dzienna, a na piętrze nocna), jest nietypowy. Wszystko za sprawą oryginalnej bryły.

To, co odróżnia Dom podwójny od innych dwulokalowych budynków to charakterystyczna bryła, która powstała w wyniku odsunięcia od siebie stref nocnych poszczególnych mieszkań.

Jaki był cel takiego zabiegu projektowego? W ten sposób architekci zagwarantowali domownikom komfort akustyczny, który jest tak ważny w sypialni. Nadali również budynkowi indywidualny wygląd, który sprawia wrażenie, że dom jest podwójny.

Białą bryłę domu dopełniają charakterystyczne zadaszenia strefy wejściowej oraz ogrodowej.

Zadaszenia chronią mieszkańców przed ostrym, letnim słońcem, nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń oraz przed opadami deszczu i śniegu. Zadaszenie strefy wypoczynkowej dodatkowo daje domownikom poczucie prywatności podczas odpoczynku na tarasie i w ogrodzie.

 

Budynek zaprojektowano w taki sposób, by można było go w prosty sposób dostosować do zmieniających się potrzeb.

Dom łatwo można dopasować do własnych, indywidualnych potrzeb, np. pokój na parterze zaadaptować na garaż, dołożyć wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła (rekuperacji). A jeżeli mieszkańcom zamarzy się większa strefa ogrodowa, to po zainstalowaniu na dachu nad parterem balustrad uzyskają dodatkowo wygodne, duże tarasy.

Zdjęcia: Norbert Banaszyk

Źródło: klujstudio.pl
Opracowanie: AB

DESIGN