Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najlepsze domy w Polsce: Dom skręcony

Proste rozwiązanie – skręcenie parteru budynku – zapewni mieszkańcom tego domu poczucie prywatności i piękne widoki.
.get_the_title().

Dom skręcony to projekt Piotra Banacha z pracowni Banach Architekci. Choć początkowo inwestor myślał o prostym domu jednorodzinnym z dwuspadowym dachem (współczesnej stodole), w końcu zdecydował się na ciekawsze rozwiązanie, które zapewni mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa oraz niesamowite widoki.

Dom stanie na obrzeżach Poznania, na pięknej, opadającej w kierunku strumienia działce.

Tuż za strumieniem rozciągają się zielone tereny objęte programem Natura 2000, więc dla architekta i inwestora najważniejsze było zwrócenie budynku ku niepowtarzalnym pejzażom.

Najlepsze domy w Polsce: Dom skręcony Najlepsze domy w Polsce: Dom skręcony

Podłużny układ bryły wynika z kształtu działki. Pierwotnie dom miał posiadać duże przeszklenie wzdłuż całej strefy dziennej oraz wysoki na dwie kondygnacje salon z antresolą. Aby przeszklenie obejmowało całą część dzienną, należałoby umieścić je ze strony, z której niestety nie roztaczały się najlepsze widoki. Kolejnymi problemami dla mieszkańców okazałyby się brak prywatności w ogrodzie i niewygodne usytuowanie bramy wjazdowej do garażu.

Za pomocą jednego gestu – skręcenia parteru budynku – architekt rozwiązał wszystkie niedogodności.

Wyeksponowano wejście do budynku, a wysunięta w lewo bryła garażu zasłoniła ogród i zapewniła mieszkańcom prywatność. Powstało nadwieszenie piętra, które utworzyło naturalne osłonięcie przed opadami dla ścieżki prowadzącej do głównego wejścia.

Ruch spowodował zwrócenie okien strefy dziennej w kierunku rozległych, zielonych terenów.

Analogiczne (patrząc po ukosie) przewieszenie piętra stanowi osłonę przed nadmiernym słońcem dla dużego okna, które teraz zostało zwrócone w stronę malowniczego widoku. Skręcenie parteru domu utworzyło także naturalną antresolę znajdującą się przy dwukondygnacyjnym salonie.

Najlepsze domy w Polsce: Dom skręcony

Źródło: banach-architekci.pl
Opracowanie: AB

DESIGN