Najlepsze domy w Polsce: Dom w Będzinie

Ten tani, niewielki i niepozorny dom jednorodzinny właśnie zdobył prestiżową nagrodę Architektury Roku Województwa Śląskiego 2018.
.get_the_title().

Jednorodzinny dom w Będzinie Grodźcu to dzieło katowickiej pracowni jojko+nawrocki architekci (w składzie: Marcin Jojko, Bartłomiej Nawrocki, Barbara Ziemba, Bianka Swinder).

Ten skromny, energooszczędny, parterowy pawilon, został dyskretnie osadzony w krajobrazie, a jego płaski, zielony dach porosła niska roślinność.

Najlepsze domy w Polsce Dom w Bedzinie Najlepsze domy w Polsce Dom w Bedzinie Najlepsze domy w Polsce Dom w Bedzinie

Budynek stanął na pochyłej działce, która powstała na skutek podziału większej, rolniczej parceli. Bardzo duże ograniczenia budżetowe wpłynęły na wiele decyzji projektowych, ale pozwoliły też na stworzenie rozwiązań, które podkreślają charakter architektury i lokalny kontekst.

Poprzez swój surowy wygląd (uzyskany przez zastosowanie nieotynkowanych, betonowych pustaków) dom nawiązuje do industrialnego dziedzictwa regionu.

Najlepsze domy w Polsce Dom w Bedzinie Najlepsze domy w Polsce Dom w Bedzinie Najlepsze domy w Polsce Dom w Bedzinie

Dom w Będzinie zaprojektowano dla rodziny 2+3. Wnętrze ma prosty podział na cztery strefy: dzienną, nocną, techniczną i taras. Architekci przewidzieli także możliwość zmian funkcjonalnych w przyszłości, wynikających z powiększenia rodziny i dorastania dzieci.

Realizacja pracowni jojko+nawrocki architekci zdobyła właśnie Grand Prix konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego 2018.

Dom w Będzinie otrzymał nagrodę główną oraz nagrodę w kategorii dom jednorodzinny. Pracownię doceniono za „bezkompromisowe, racjonalne potraktowanie zadania projektowego zrealizowanego w ścisłej współpracy z inwestorem na każdym etapie powstawania domu oraz za wykreowanie architektonicznej przestrzeni zbudowanej z prostych środków formalnych dobrze wpisującej się w topografię otoczenia, realizującej w pełni oczekiwania inwestora, spełniającej wysokie wymagania energooszczędności, uzyskanie efektu estetycznego architektury, który można odczytać jako intencjonalny manifest autorów obiekt, dowodzący ich dojrzałości w rozumieniu istotnych wartości w architekturze” – czytamy w opinii jury 24. konkursu zorganizowanego przez katowickie SARP.

Najlepsze domy w Polsce Dom w Bedzinie Najlepsze domy w Polsce Dom w Bedzinie
Najlepsze domy w Polsce Dom w Bedzinie
Fot. Michał Jędrzejowski, jojko+nawrocki architekci

Źródło: jna.com.pl
Tekst: AB

DESIGN