Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najlepsze domy w Polsce: Dom w Bolesławcu

Inspiracją do powstania tego oryginalnego domu były obrazy Łukasza Korczyńskiego.
.get_the_title().

Jednorodzinny dom, który stanął w Bolesławcu, został zaprojektowany przez wrocławską pracownię Rewizja Grupa Projektowa w składzie: Krzysztof Grześków, Łukasz Korczyński oraz Łukasz Chamer. Historia tego budynku jest bardzo ciekawa i dość nietypowa. Zaczyna się od obrazów.

Zanim jeszcze zostały narysowane pierwsze architektoniczne szkice, Łukasz Korczyński namalował dyptyk, w którym skontrastował lekkość tkaniny z ostrymi kształtami form geometrycznych.

To właśnie te dwa płótna stały się inspiracją dla architektów. Przekładając ruchy pędzla na techniczne rysunki, udało się im stworzyć wyjątkowo harmonijny układ funkcjonalny domu. – Inspirując się obrazami, ciągi komunikacyjne zamieniliśmy na linie, a stropy i ściany na płaszczyzny. Kiedy się przecięły, powstały punkty przykuwające uwagę odbiorców – opowiadają o swojej realizacji projektanci.

Dom w Bolesławcu ma prawie 300 mkw. Aby zmniejszyć skalę obiektu, architekci rozbili go na dwie bryły. Dodatkowo zaakcentowali przeszkloną strefę wejściową.

Dojazd do budynku znajduje się od strony północnej. Umożliwiło to stworzenie na elewacjach dwóch wielkich płaszczyzn ekspozycyjnych, w których znalazły się mozaiki z betonowych płyt.

Mozaiki pojawiły się też w nowoczesnych, pełnych naturalnego światła wnętrzach.

Dwukondygnacyjny salon, czyli główna część domu, otwiera się na las świerkowy, który otacza budynek od strony południowej. Architekci tak dobrali materiały we wnętrzach, by nie dominowały nad przestrzenią, ale były tłem dla zieleni, która wdziera się do środka przez sporych rozmiarów przeszklenia.

Zdjęcia: Fotografia Architektury Maciej Lulko

Źródło: rewizja.info
Opracowanie: AB

DESIGN