Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najlepsze domy w Polsce: Dom w Czarnowie

Ten nowoczesny, jednorodzinny dom powstał zgodnie z zasadami budownictwa zrównoważonego i z dużym szacunkiem dla naturalnego otoczenia.
.get_the_title().

Jednorodzinny dom w Czarnowie stanął na otwartym terenie, w bezpośrednim sąsiedztwie malowniczego Chojnowskiego Parku Krajobrazowego. Ze względu na unikalny, naturalny krajobraz zarówno etap projektowania, jak i budowa przebiegały z dużym szacunkiem dla otaczającej przyrody. Głównym celem było neutralne wpisanie architektury w równinny mazowiecki krajobraz.

Dom w Czarnowie został zaprojektowany przez warszawską pracownię Grupa 5 Architekci zgodnie z zasadami budownictwa zrównoważonego.

Nowoczesny budynek korzysta z odnawialnych źródeł energii, m.in. dzięki zastosowaniu gruntowej pompy ciepła, kolektorów słonecznych do podgrzewania wody oraz instalacji rekuperacji. Do spłukiwania toalet ponownie wykorzystuje się wodę użytkową, w tzw. systemie „grey water”.

Najlepsze domy w Polsce: Dom w Czarnowie Najlepsze domy w Polsce: Dom w Czarnowie Najlepsze domy w Polsce: Dom w Czarnowie Najlepsze domy w Polsce: Dom w Czarnowie

Najlepsze domy w Polsce: Dom w Czarnowie

Najlepsze domy w Polsce: Dom w Czarnowie Najlepsze domy w Polsce: Dom w Czarnowie

Dom ma zwartą formę. Bryłę budynku ukształtowano z poszanowaniem lokalnego drzewostanu.

Wewnętrzny dziedziniec wpisuje się w naturalne zadrzewienie działki.

Elewacje z dużymi przeszkleniami otwierają się na krajobraz. Materiał, którego użyto w tej realizacji, nawiązuje do materiałów elewacyjnych stosowanych w najbliższym sąsiedztwie – tynk oraz okładzina drewniana (drewno pochodzenia polskiego), która jest przyjazna środowisku i łatwa w utylizacji.

Najlepsze domy w Polsce: Dom w Czarnowie

Najlepsze domy w Polsce: Dom w Czarnowie Najlepsze domy w Polsce: Dom w Czarnowie Najlepsze domy w Polsce: Dom w Czarnowie
Najlepsze domy w Polsce: Dom w Czarnowie
Zdjęcia: Marcin Czechowicz

Źródło: grupa5.com.pl
Wnętrza: Grupa 5 Architekci i Mikołaj Kołacz
Opracowanie: AB

DESIGN