Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najlepsze domy w Polsce: dom w Czeladzi w stylu „nowoczesnej stodoły”

Projektanci domu w Czeladzi udowodnili, że prosta, minimalistyczna bryła może być ciepła oraz efektowna.
.get_the_title().

Jednorodzinny dom w Czeladzi w stylu „nowoczesnej stodoły” z dwuspadowym  dachem i odrębnym garażem został zaprojektowany przez bytomską pracownię projektową BE3 Krzysztofa Stępnia we współpracy z Maciejem Małkiem. Budynek, który stanął na niemal kwadratowej działce, usytuowano prostopadle do ulicy.

Od samego początku ideą projektantów było stworzenie prostej, monolitycznej, oszczędnej w formie bryły, która jednocześnie będzie efektowna oraz ciepła w odbiorze.

Prostą bryłę dwukondygnacyjnego budynku ociepliła elewacja obłożona modrzewiem syberyjskim. Dach pokryto blachą „w rąbek”. Wszystkie rynny i rury spustowe zostały schowane w elewacji, tak aby nie zakłócały zdecydowanej, minimalistycznej formy domu.

Najlepsze domy w Polsce: dom w Czeladzi Najlepsze domy w Polsce: dom w Czeladzi Najlepsze domy w Polsce: dom w Czeladzi Najlepsze domy w Polsce:  dom w Czeladzi

Funkcjonalnie dom w Czeladzi podzielono na dwie strefy: dzienną na parterze (z zapleczem technicznym usytuowanym od strony wejścia) oraz nocną na piętrze. Obie strefy przenikają się poprzez sypialnię otwartą na salon. Taras wcina się w bryłę, tworząc podcień, natomiast balkony są wyciętymi loggiami.

Najlepsze domy w Polsce: dom w Czeladzi
Najlepsze domy w Polsce: dom w Czeladzi
Zdjęcia: Bartosz Makowski/ Ładny Dom

Od strony ulicy (od północy) dom jest zamknięty. W podcieniu zlokalizowano wejście do budynku. Natomiast od południa otwiera się tarasem z podcieniem na ogród. W ten sposób projektanci doświetlili też przestronną strefę dzienną, która z założenia stała się sercem domu.

Najlepsze domy w Polsce: dom w Czeladzi Najlepsze domy w Polsce: dom w Czeladzi Najlepsze domy w Polsce: dom w Czeladzi
Najlepsze domy w Polsce: dom w Czeladzi
Zdjęcia: BE3 pracownia projektowa

Źródło: be3.com.pl
Opracowanie: AB

DESIGN