Najlepsze domy w Polsce: Dom w górach

Z nowoczesnego domu z przeszklonym łącznikiem roztaczają się piękne widoki na góry Beskidu Śląskiego.
.get_the_title().

Jednorodzinny dom stanął na wzniesieniu w okolicach Bielska-Białej, na działce, z której roztacza się piękny, panoramiczny widok na góry Beskidu Śląskiego. Budynek zaprojektowali architekci Małgorzata Łapaj i Kuba Kowalczyk z krakowskiej pracowni Kropka studio, znanej m.in. z realizacji Domu w krajobrazie.

Dom w górach, położony w wyjątkowo malowniczej okolicy, powstał dla pięcioosobowej rodziny.

Działkę, na której stoi budynek, od południowo-zachodniej strony oddziela od lokalnych dróg brzozowy zagajnik. Właścicielowi zależało, by ochronić rosnące tu drzewa. Jego życzenia wpłynęły na decyzję o ostatecznej lokalizacji domu.

Najlepsze domy w Polsce: Dom w górach Najlepsze domy w Polsce: Dom w górach Najlepsze domy w Polsce: Dom w górach Najlepsze domy w Polsce: Dom w górach

Od strony południowo-zachodniej widoczna jest tylko górna kondygnacja domu. Mieszczą się w niej strefa dzienna oraz główna sypialnia z łazienką i garderobą. Strefę dzienną i nocą dzieli przeszklony łącznik.

Podział funkcjonalny został odzwierciedlony w bryle budynku poprzez rozcięcie jej przeszklonym łącznikiem, w którym znajduje się klatka schodowa.

Dzięki takiemu rozwiązaniu zapewniono mieszkańcom odpowiednią prywatność w części nocnej.

Najlepsze domy w Polsce: Dom w górach Najlepsze domy w Polsce: Dom w górach Najlepsze domy w Polsce: Dom w górach Najlepsze domy w Polsce: Dom w górach

Elewację oraz dach górnej części wykończono tym samym materiałem – blachą na rąbek stojący, której pionowe podziały nadają lekkości bryle budynku.

W dolnej części domu, umieszczonej z trzech stron poniżej otaczającego terenu, znajdują się pokoje dzieci oraz dwustanowiskowy garaż. Jej czwarta ściana wychodzi bezpośrednio do ogrodu i została wykończona betonowymi płytami prefabrykowanymi.

Najlepsze domy w Polsce: Dom w górach Najlepsze domy w Polsce: Dom w górach

Każda kondygnacja Domu w górach ma bezpośrednie wyjście do ogrodu. Co więcej, obie części budynku mogą służyć niezależnie jako komfortowe miejsca zamieszkania dla wielopokoleniowej rodziny.

Najlepsze domy w Polsce: Dom w górach Najlepsze domy w Polsce: Dom w górach Najlepsze domy w Polsce: Dom w górach Najlepsze domy w Polsce: Dom w górach Najlepsze domy w Polsce: Dom w górach
Najlepsze domy w Polsce: Dom w górach
zdjęcia: Maciej Lulko/ foto-ml.pl

Źródło: kropka-studio.pl
Opracowanie: AB

DESIGN