Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najlepsze domy w Polsce: Dom w Krostoszowicach

To nowoczesny dom, który koresponduje z pagórkowatym krajobrazem i otwiera się na malownicze widoki.
.get_the_title().

Nowoczesny, jednorodzinny dom zaprojektowany przez pracownię RS+ Robert Skitek stanął w Krostoszowicach – wsi zlokalizowanej w południowej części województwa śląskiego. Okoliczną, mało interesującą i chaotyczną zabudowę stanowią głównie domy z lat 60. i 70. Dlatego bardziej niż pobliskie budownictwo architektów zainteresował otaczający krajobraz. Głównymi punktami odniesienia stał się pagórkowaty teren oraz horyzont zamknięty linią lasu.

Dom w Krostoszowicach koresponduje z krajobrazem, otwiera się na najciekawsze widoki, a jednocześnie odcina się od nieciekawej okolicznej zabudowy.

Duża działka, na której stanął budynek, znacznie opada w kierunku wschodnim. Dom zbudowano w jej najwyższym punkcie, w północno-zachodnim narożniku, tuż przy drodze. Budynek doskonale wpisał się w zastaną topografię.

Najlepsze domy w Polsce: Dom w Krostoszowicach Najlepsze domy w Polsce: Dom w Krostoszowicach Najlepsze domy w Polsce: Dom w Krostoszowicach Najlepsze domy w Polsce: Dom w Krostoszowicach

Dwukondygnacyjny dom od strony ulicy wygląda jak parterowy budynek z oddzieloną szklanym wiatrołapem częścią garażową. Charakterystyczne, nowoczesne i dynamiczne bryły z (wymaganym) skośnym dachem zostały pokryte w całości łupkiem. Dom otoczono jasnym, betonowym murkiem, kontrastującym z ciemny łupkiem, który wyznacza platformę zawierającą budynek, całą strefę wejściową z podjazdem i zawieszony nad terenem drewniany taras od strony ogrodu.

Część budynku, w której mieści się strefa nocna, usytuowano poniżej – częściowo zagłębiona w gruncie, jest niewidoczna od strony drogi.

Pod górnym tarasem, na poziomie gruntu, zaprojektowano drugi, całkowicie zadaszony taras. Oba tarasy połączone są wspornikowym biegiem schodowym.

Najlepsze domy w Polsce: Dom w Krostoszowicach Najlepsze domy w Polsce: Dom w Krostoszowicach Najlepsze domy w Polsce: Dom w Krostoszowicach Najlepsze domy w Polsce: Dom w Krostoszowicach Najlepsze domy w Polsce: Dom w Krostoszowicach

Na górnym poziomie znajduje się otwarta strefa dzienna. W białym prostopadłościanie ukryto spiżarnię, gabinet, toaletę oraz całą zabudowę kuchni. Nad nim wygospodarowano otwartą antresolę z biblioteczką.

We wnętrzach domu bieli ścian i powierzchni dachów dopełniają podłogi ze szlifowanego betonu i naturalnego drewna, ciemne dodatki, szkło oraz wyeksponowane drewniane schody.

Z niższego poziomu można wyjść bezpośrednio na dolny taras. Na tej kondygnacji znalazły się dwa pokoje, główna sypialnia z garderobą, łazienka, pomieszczenie techniczne z pralnią oraz ścianka wspinaczkowa do ćwiczeń. Dodatkowo, pod garażem zaprojektowano dostępny z zewnątrz schowek gospodarczy.

Najlepsze domy w Polsce: Dom w Krostoszowicach Najlepsze domy w Polsce: Dom w Krostoszowicach Najlepsze domy w Polsce: Dom w Krostoszowicach Najlepsze domy w Polsce: Dom w Krostoszowicach Najlepsze domy w Polsce: Dom w Krostoszowicach Najlepsze domy w Polsce: Dom w Krostoszowicach Najlepsze domy w Polsce: Dom w Krostoszowicach
Najlepsze domy w Polsce: Dom w Krostoszowicach
ZDJĘCIA: Tomasz Zakrzewski, archifolio.pl

Źródło: rsplus.pl
Opracowanie: AB

DESIGN