Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najlepsze domy w Polsce: Dom w Lesie

To dom, który doskonale współgra z leśnym charakterem i malowniczym otoczeniem działki.
.get_the_title().

Jednorodzinny dom stanął w Klementowicach (woj. lubelskie), miejscowości położonej na pofałdowanym, pełnym wąwozów lessowych oraz skarp, malowniczym Płaskowyżu Nałęczowskim. Za projekt budynku odpowiada lubelska pracownia 081 architekci.

Dom w Lesie stanął w centralnej części działki, dookoła niego stworzyła się strefa z drzew, która zapewnia intymność i odcięcie widokowe od sąsiadów.

Działka na trudnym, mocno zadrzewionym terenie – od frontu znajduje się droga oraz staw, które odcinają bezpośredni kontakt z innymi zabudowaniami, z tyłu rośnie gęsty las, za którym znajdują się tory kolejowe – narzuciła architektom wiele rozwiązań, które stały się punktem wyjścia przy kształtowaniu całego założenia.

Najlepsze domy w Polsce Dom w Lesie
Najlepsze domy w Polsce Dom w Lesie
Najlepsze domy w Polsce Dom w Lesie
Najlepsze domy w Polsce Dom w Lesie

Budynek zaprojektowano dla trzyosobowej rodziny. Układ domu, oparty na planie prostokąta, składa się z trzech funkcjonalnych bloków, przesuniętych względem siebie. Pierwszy z nich to „blok rodziców”, który zawiera strefę wejściową, główną sypialnię oraz łazienki, drugi to „blok dziecka” – pokój wraz z bawialnią oraz sypialnią gościnną.

Pomiędzy tymi przestrzeniami znajduje się komfortowa strefa dzienna z dużymi przeszkleniami na obie strony działki. Zastosowane przez architektów rozwiązanie – cofnięcie przeszkleń w środkowym bloku, od południa chroni wnętrze przed nadmiernym nagrzaniem pomieszczeń, zaś od północy tworzy podcień z widokiem na staw.

Elewację Domu w Lesie tworzą naturalne drewno i surowy beton architektoniczny.

Założeniem architektów było stworzenie drewnianej kostki, w którą wkomponowano otwory okienne, a przestrzenie między nimi wypełniono ścianami z betonu architektonicznego.

Najlepsze domy w Polsce Dom w Lesie
Najlepsze domy w Polsce Dom w Lesie Najlepsze domy w Polsce Dom w Lesie Najlepsze domy w Polsce Dom w Lesie Najlepsze domy w Polsce Dom w Lesie

Wszystkie okna domu są zasłaniane żaluzjami zewnętrznymi, które ukryto za elewacją z drewna i są widoczne dopiero w momencie ich opuszczenia. Również rynny i rury spustowe ukryto w elewacji, widoczne są jedynie otwory przelewowe.

Źródło: 081.com.pl
Opracowanie: AB
Zdjęcia: Rafał Chojnacki
Zdjęcie z drona: Piotr Krajewski

DESIGN