Najlepsze domy w Polsce: Dom w Nowej Górce

Dom pod Poznaniem to przykład architektury, która dzięki swojej prostej formie doskonale odpowiada potrzebom mieszkańców oraz podkreśla walory naturalnego otoczenia.
.get_the_title().

Jednorodzinny dom w Nowej Górce pod Poznaniem to projekt studia GAB (Piotr Grabowski i Katarzyna Osipowicz). Budynek o prostej formie stanął na pofałdowanej polanie otoczonej gęstym, iglastym lasem, w obszarze chronionym Natura 2000. Dom ma nietypowe wymiary: 27,20 na 6,2 m oraz 5,4 m w szczycie kalenicy. Wraz z budynkiem gospodarczym został zlokalizowany w centralnej części działki. Układ dwóch prostopadłych brył stanowi nawiązanie do typowej zagro­dy wiejskiej, a dwuspadowe dachy pozwalają architekturze wtopić się w otoczenie.

Zgodnie z założeniem Dom w Nowej Górce jest mały i kompaktowy, energooszczędny oraz tani w utrzymaniu, a większość użytych materiałów pochodzi od lokalnych dostawców.

Projekt powstał w ścisłej współpracy z jego przyszłymi mieszkańcami. Specjalnie dla właścicieli, starszego małżeństwa, architekci zaproponowali parterowy układ budynku bez jakichkolwiek progów i schodów. Symetryczny układ pomieszczeń pozwolił rozdzielić część gościnną i prywatną, a pokój dzienny stał się centralnym miejscem spotkań rodziny.

Najlepsze domy w Polsce Dom w Nowej Gorce Najlepsze domy w Polsce Dom w Nowej Gorce

Duże, przesuwne okna pozwoliły uczynić z ogrodu dodatkową dzienną prz­estrzeń domu, a przesuwane okiennice dały mieszkańcom poczucie intymności. Dwa tarasy, jeden zawsze słoneczny, a drugi zacieniony, zapewniły możliwość przebywania na dworze o każdej porze roku.

Ze względu na malownicze, zielone otoczenie, cześć dzienną domu maksymalne otwarto na zewnątrz.

Okna zostały tak rozmieszczone, by roztaczał się z nich jak najlepszy widok na okolicę. Dodatkowo, drewniane wewnętrzne ramy kadrują obraz, a parapety znajdujące się na wysokości siedzis­ka pełnią funkcję ławki.

Najlepsze domy w Polsce Dom w Nowej Gorce Najlepsze domy w Polsce Dom w Nowej Gorce Najlepsze domy w Polsce Dom w Nowej Gorce

Czerpiąc inspirację z otaczającej natury, w realizacji domu pod Poznaniem wykorzystano naturalne, miękkie i ciepłe materiały.

Dom nie konkuruje z otoczeniem, lecz nawiązuje z nim dialog i podkreśla jego walory.

Elewacje budynków wykonano z pionowych desek sosnowych, które z czasem nabiorą jeszcze bardziej szlachetnego odcienia. Dach pokryto klasyczną, ceramiczną, czerwoną dachówką, a wszystkie elementy blacharskie zyskały odcień eleganckiej szarości.

Najlepsze domy w Polsce Dom w Nowej Gorce Najlepsze domy w Polsce Dom w Nowej Gorce Najlepsze domy w Polsce Dom w Nowej Gorce Najlepsze domy w Polsce Dom w Nowej Gorce
Najlepsze domy w Polsce Dom w Nowej Gorce
Fot. Anna B. Gregorczyk, Krzysztof Ślachciak/ Fotoarchitektura/ GAB Piotr Grabowski

Projekt w Nowej Górce to jedyny dom jednorodzinny, który znalazł się wśród realizacji wyróżnionych w konkursie Nagroda Roku SARP 2016.

Jury doceniło jasność idei i konsekwencję realizacji domu jednorodzinnego w otwartym krajobrazie, gdzie bogactwo walorów jego otoczenia, świadomie docenione przez autorów, stanęło u podstaw powstania formy prostej, powściągliwej, w swej lapidarności wręcz archetypicznej. Dom emanuje harmonią z otaczającą go przyrodą, zaś harmonia ta przeniesiona na funkcję dała składność jego wnętrza taką, że łatwość i prostota życia w nim wydaje się być oczywista. Takiego właśnie życia jakie wymarzył sobie w tym domu inwestor. W osiągniętym efekcie nie sposób nie zauważyć dziesiątek godzin wspólnych narad – tego czasu inwestora i architekta spędzonego nad projektem razem, by stał się lepszy, idealnie nieomal dopasowany do tak trudnych do wyrażenia przez inwestora, ale przecież koniecznych do pojęcia przez architekta potrzeb. Ten dom to materializacja tak osiągniętego porozumienia – brzmi werdykt jury Nagrody Roku SARP 2016.

Źródło: studiogab.net
Opracowanie: AB

DESIGN