Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najlepsze domy w Polsce: Dom w Tyńcu

Ten nowoczesny dom doskonale wpisuje w otoczenie i zapewnia mieszkańcom bezpośredni dostęp do lasu.
.get_the_title().

Dom w Tyńcu stanął na stromej działce zlokalizowanej w bezpośrednim sąsiedztwie lasu i doskonale wpisał się w otoczenie. Budynek zaprojektowany przez krakowską pracownię architektoniczną KITA KORAL ARCHITEKCI znajduje się w okolicy, w której dominuje zabudowa jednorodzinna o tradycyjnych formach. W otoczeniu nie brakuje też drewnianych stodół.

Charakter miejscowej zabudowy narzucił architektom rozwiązania materiałowe, co w projekcie przełożyło się na zastosowanie desek, impregnowanych metodą opalania.

Istniejący niegdyś w tym miejscu budynek kamienny zainspirował architektów z pracowni KITA KORAL ARCHITEKCI do wykorzystania kamienia pochodzącego z jego rozbiórki.

Kamień rozbiórkowy położono na jednej ze ścian domu. Stanowi dzisiaj bezpośrednie nawiązanie do historii tego miejsca.

Położenie budynku na stoku wymusiło usytuowanie części mieszkalnej na poziomie piętra, natomiast wejście, pomieszczenia techniczne oraz garaż umieszczono na parterze.

Dzięki różnicy poziomów terenu właściciele mają bezpośredni dostęp z części dziennej do ogrodu oraz okolicznego lasu.

Dom w Tyńcu cechują minimalizm oraz proste, eleganckie formy. Od strony drogi bryła budynku jest zwarta i zamknięta, natomiast od ogrodu otwiera się i wtapia w naturalny krajobraz. Nowoczesne wnętrza są jasne i przytulne. Dominują w nich biel, czerń oraz drewno. Dom zapewnia mieszkańcom bardzo bliski kontakt z naturą – właściciele mają bezpośredni dostęp z części dziennej do ogrodu oraz lasu. A dzięki dużym przeszkleniom przez cały rok mogą podziwiać widoki na zmieniający się, malowniczy krajobraz.

Zdjęcia: Wojtek Dziedzic Fotografia/ wojtekdziedzic.com

Źródło: kitakoral.pl
Opracowanie: AB

DESIGN