Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najlepsze domy w Polsce: Dom z czapką

Ten nowoczesny dom nie przytłacza swoją obecnością, lecz subtelnie wpisuje się w kontekst otoczenia.
.get_the_title().

Dom z czapką, który znajduje się w Trójmieście, został zaprojektowany przez pracownię architektoniczną IFA Group (zespół projektowy w składzie: Kamil Domachowski, Maciej Busch, Karolina Wood, Adrianna Jemioł, Jakub Brzuchański) znaną m.in. z realizacji w Gdyni, która świetnie wpasowała się w charakter dzielnicy z modernistyczną zabudową. Tym razem budynek stanął na styku dwóch gdańskich dzielnic – zabytkowej i współczesnej.

Dom wygląda jakby był wyciosany z jednej śnieżnobiałej bryły. Strefa wejścia, wyciągnięta na zewnątrz, kształtem nawiązuje do formy dachu.

Warto zauważyć, że stolarka okienna jest dopasowana kolorystyką do podłoża. Na parterze i piętrze okna są białe, a na samej górze okna mają kolor identyczny z blachą tytanowo-cynkową, z której wykonano dach ­– opowiada architekt Kamil Domachowski.

Dom z czapką stanął w willowej okolicy. Znajduje się pomiędzy dwoma innymi budynkami. Jeden jest niższy, a drugi wyższy od niego. Architekci zdecydowali się na ciekawe rozwiązanie – tak zaprojektowali rozmiar i kształt dachu, by wynikał z linii łączącej dwie sąsiadujące budowle. Dach stanowi interpretację dachu mansardowego, a jego forma podejmuje dialog z sąsiednimi budynkami w pierzei.

Przekornie przekrzywiony dach mansardowy jest charakterystycznym elementem domu zaprojektowanego przez pracownię IFA Group.

Połacie dachu zostały podzielone na dwie części: jedna jest prawie pionowa, druga – prawie pozioma. Na formę dachu mansardowego zdecydowano również po to, by powiększyć przestrzeń na ostatnim piętrze.

Elegancki minimalizm tego domu podkreślono za pomocą płynnego przejścia płaszczyzny dachu w płaszczyznę ściany.

Natomiast charakterystyczna blaszana 'czapka’ nałożona na budynek zmniejsza wizualnie jego gabaryty.

Zdjęcia: Jakub Nanowski, perspektywa.net.pl, zdjęcia z drona: Sebastian Małyszczyk, polandbylocals.com

Źródło: ifagroup.pl
Opracowanie: AB

DESIGN