Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najlepsze domy w Polsce: Dom z recyklingu

Nazwę domu zainspirował materiał użyty do budowy – ponownie wykorzystana cegła rozbiórkowa.
.get_the_title().

Podstawowym założeniem projektu MAZM – autorskiego biura architektonicznego Marka Szcześniaka – była przebudowa i rozbudowa domu jednorodzinnego znajdującego na wąskiej, prostokątnej działce w Warszawie. Pozostawiono bryłę, w której obecnie mieszczą się sypialnie dzieci i dobudowano nową część obejmującą kuchnię, salon na parterze, sypialnię rodziców z łazienką oraz dwupoziomowy taras.

Dobudowana część budynku to niewielka prostokątna forma z geometrycznym układem okien.

W zależności od funkcji i lokalizacji pomieszczeń, okna mają formy wąskich szczelin lub rozległych tafli szkła otwartych na ogród.

Najlepsze domy w Polsce: Dom z recyklingu Najlepsze domy w Polsce: Dom z recyklingu Najlepsze domy w Polsce: Dom z recyklingu

Od strony ogrodu wybudowano masywny, betonowy taras. Ograniczono go z jednej strony rzędem słupów – powstała w ten sposób ażurowa ściana, która zapewnia mieszkańcom prywatność i zasłania widok z ulicy.

Bryła i jej wykończenie nawiązują do stylu międzynarodowego modernizmu.

Ten wybór wynika z szacunku do architektury otoczenia oraz układu urbanistycznego kwartału.

Najlepsze domy w Polsce: Dom z recyklingu Najlepsze domy w Polsce: Dom z recyklingu Najlepsze domy w Polsce: Dom z recyklingu Najlepsze domy w Polsce: Dom z recyklingu

Głównym materiałem zastosowanym w budynku jest cegła. Uzupełnia ją beton, który stanowi konstrukcję domu i tarasu. Beton jest także ważnym elementem wystroju wnętrz, m.in. w postaci nieotynkowanego stropu i detali okien.

Cegłę pozyskano z recyklingu, z rozebranego domu z zachodniej części Polski, skąd pochodzą inwestorzy. Materiał zainspirował projektantów do nadania nazwy – Dom z recyklingu.

Najlepsze domy w Polsce: Dom z recyklingu Najlepsze domy w Polsce: Dom z recyklingu Najlepsze domy w Polsce: Dom z recyklingu

Dom został doceniony przez jury konkursu Brick Award 2019 „za odważną propozycję rozbudowy domu z wyeksponowaniem surowych materiałów – betonu i cegły rozbiórkowej”.

W tegorocznej edycji nagrodę w kategorii Feeling at Home, która skupia się na domach jednorodzinnych, zdobył Dom dla W pracowni MFRMGR Architekci. Przyznano również trzy wyróżnienia. Otrzymały je: Dom w Dobrej – Dobry Dom pracowni maxberg – architekt Karol Nieradka, dom jednorodzinny pracowni marcin rubik architekt i właśnie Dom z recyklingu pracowni MAZM.

Najlepsze domy w Polsce: Dom z recyklingu Najlepsze domy w Polsce: Dom z recyklingu
Najlepsze domy w Polsce: Dom z recyklingu
Fot. Ignacy Matuszewski/ minusosiem.com

Źródło: mazm.pl
Opracowanie: AB

DESIGN