Najlepsze domy w Polsce: Dom z zacięciem

Ten niewielki, nowoczesny dom w pełni wykorzystuje atuty działki, zapewnia mieszkańcom prywatność oraz widoki na otaczający ogród.
.get_the_title().

Budynek zaprojektowany przez Tomasza Głowackiego oraz zespół Pracowni Architektury Głowacki (Katarzyna Rybczyńska-Janczyk, Alicja Zachodny, Jacek Młynarczyk i Przemysław Witkowski) stanął we Wrocławiu, w otoczeniu przedwojennych domów jednorodzinnych. Mimo niewielkiej powierzchni działki, bliskości sąsiadów, olbrzymich przeszkleń oraz otwarcia strefy dziennej na otaczający ogród, zapewnia mieszkańcom poczucie prywatności.

Dom z zacięciem optymalnie wykorzystuje atuty swojej lokalizacji. Dzięki wycofaniu bryły w głąb działki oraz dobrze przemyślanej kompozycji okna kadrują widoki na zieleń, a nie na mieszkania sąsiadów.

Dom z zacięciem Dom z zacięciem Dom z zacięciem Dom z zacięciem Dom z zacięciem Dom z zacięciem

Prosta forma budynku nawiązuje do okolicznej zabudowy, ale jednocześnie skrywa wolumen wzajemnie przenikających się – w pionie i poziomie – półotwartych przestrzeni zorganizowanych wokół serca domu, czyli ogrodu zimowego z rosnącym w nim okazałym drzewem.

Z pełnej, białej bryły wycięto po przekątnej dwa narożniki w formie głębokich loggii przekrytych ściętym dachem.

Przeszklone na całej wysokości narożniki otwierają dom na zewnątrz. Dodatkowo, wraz z witryną od południa i świetlikami nad drzewem w ogrodzie zimowym, wypełniają go naturalnym światłem przez cały dzień. W środku dominują drewno oraz biel. Proste, nowoczesne i minimalistyczne wnętrza zostały zaprojektowane przez Jacka Jarę.

Dom z zacięciem Dom z zacięciem Dom z zacięciem Dom z zacięciem Dom z zacięciem Dom z zacięciem
Dom z zacięciem
Zdjęcia: Maciej Lulko

Źródło: paglowacki.pl
Opracowanie: AB

DESIGN