Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najlepsze domy w Polsce: Dom Zacisze Leśne

Ten ekologiczny budynek, który powstał dla wielopokoleniowej rodziny, nawiązuje do tradycyjnej wiejskiej zabudowy.
.get_the_title().

Dom Zacisze Leśne został zaprojektowany przez Łukasza Nowaka i Katarzynę Stawarz-Nowak z poznańskiej pracowni architektonicznej trabendo. Jednokondygnacyjny, otwarty i dostępny budynek powstał jako miejsce spotkań wielopokoleniowej rodziny.

Dom stanął na obrzeżach Wielkopolskiego Parku Narodowego i doskonale czerpie z walorów swojej lokalizacji – otwiera się na otaczającą przestrzeń, chłonie przyrodę i wciąga zieleń do wnętrza.

Budynek nawiązuje do tradycyjnej zabudowy wielkopolskich wsi. Jego forma składa się z trzech połączonych ze sobą brył o czytelnym układzie funkcjonalnym. Bryła frontowa mieści strefę wejściową, kuchnię oraz pomieszczenia gospodarczo-techniczne. Bryła środkowa to przestrzeń dzienna z widokiem na malownicze, wielkopolskie łąki. Trzecia bryła, którą zlokalizowano w głębi działki, to prywatna strefa domowników, która skrywa sypialnie i łazienkę, połączone z prywatną częścią ogrodu.

Architekci z pracowni trabendo. zastosowali szereg proekologicznych rozwiązań, m.in. gruntową pompę ciepła ze zintegrowanym zasobnikiem c.w.u. i z wbudowanym modułem chłodzenia pasywnego. W domu zainstalowano także moduł wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, który zapewnia podwyższony komfort cieplny oraz zwiększa wydajność pompy ciepła. Dodatkowo, energia zakumulowana w powietrzu, które wypełnia budynek, może zostać wykorzystana do regeneracji kolektora gruntowego.

Dzięki systemom monitorowania domownicy mogą sterować układem centralnego ogrzewania oraz wentylacji z dowolnego miejsca.

Instalacje sanitarne zrealizowano z wykorzystaniem przydomowej oczyszczalni ścieków, która tylko w minimalny ingeruje w środowisko naturalne. Na południowych połaciach dachów położono 33 moduły fotowoltaiczne. Na podstawie dotychczasowej eksploatacji przewiduje się, że instalacja całkowicie zabezpieczy roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną. W efekcie eksploatacja domu w Zaciszu Leśnym będzie niemal bezkosztowa.

Zdjęcia: FOTOGRAF-y / Justyna Kwiatkowska + Piotr Folkman

Źródło: trabendo.pl
Opracowanie: AB

DESIGN