Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najlepsze domy w Polsce: From the Garden House wybrany jedną z najlepszych realizacji 2021 na świecie!

Dom zaprojektowany przez pracownię KWK Promes Roberta Koniecznego zdobył tytuł Archello BEST OF 2021. Gratulujemy!
.get_the_title().

Archello, jeden z najważniejszych portali architektonicznych, każdego roku wybiera najlepsze realizacje z całego świata. W tegorocznej edycji wśród projektów wyróżnionych tytułem Archello BEST OF 2021 znalazł się dom jednorodzinny From The Garden House polskiej pracowni KWK Promes.

Najnowsza realizacja pracowni Roberta Koniecznego powstała w nietypowy sposób. Najpierw zaprojektowano ogród, a dopiero później powstał projekt domu – odwrotnie niż to dzieje się zazwyczaj.

Właściciel przyszedł do architektów z gotowym projektem ogrodu, który był już w zaawansowanej fazie realizacji. Na działce brakowało tylko domu. – Coś, co w pierwszym momencie wydawało się nam niedorzecznym odwróceniem biegu rzeczy, kiedy zostało wyjaśnione, okazało się absolutnie logiczne – przyznają architekci z KWK Promes. Dlaczego? Ponieważ właścicielowi – miłośnikowi przyrody – zależało, by w momencie, kiedy zamieszka w nowym lokum, od razu mógł w pełni cieszyć się ogrodem. Jak wiadomo, rośliny potrzebują więcej czasu, by wyrosnąć niż trwa budowa domu. Należało więc w pierwszej kolejności zasadzić roślinność, by działka mogła się zazielenić. Zrezygnowano z pomysłów takich, jak sadzenie wysokich, dorodnych drzew – ich transport jest kosztowny i nieekologiczny. Ostatecznie, działka zmieniła się w zieloną oazę z malowniczym jeziorem.

Architekci mieli tylko minimalny wpływ na rozległy ogród. Potraktowali go więc jak element naturalny, którego się nie wybiera. Stąd nazwa From The Garden House – dom, który wynika z ogrodu.

Budynek wpasowano w zaprojektowany wcześniej teren zielony. Miękko wpisujący się w otoczenie parter domu z częścią dzienną jest jego kontynuacją. Szary kolor elewacji nawiązuje do istniejącej już kamiennej drogi. Kontrastuje z nim minimalistyczna, biała bryła piętra. Łącznikiem pomiędzy tymi dwiema formami jest atrium, przez które zieleń wlewa się do wnętrza. Mając za punkt wyjścia ogród, projektanci z pracowni KWK Promes Roberta Koniecznego stworzyli architekturę tła, która funkcjonuje w pełnej symbiozie z naturą.

Architektura funkcjonuje w pełnej zgodzie z naturą. Dom splata się z zielenią, pobiera energię z odnawialnych źródeł, ale też oddaje ją do otoczenia.

Celem projektantów było stworzenie domu oraz w przyszłości kolejnych budynków, które harmonijnie wtopią się w otaczającą naturę. Wszystkie obiekty mają czerpać energię z odnawialnych źródeł. Architekci skupili się na tym, by stosować i rozwijać w nich zrównoważone systemy. Chcą, aby domy i powstające wraz z nimi zielone tereny funkcjonowały w zmieniającym się klimacie jak jeden, samowystarczalny organizm.

Zdjęcia: Jakub Certowicz

Źródło: kwkpromes.pl
Opracowanie: AB

DESIGN