Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najlepsze domy w Polsce: jednoosobowy Domo Dom

To budynek zaprojektowany tylko dla jednej osoby, który zapewnia jej wygodne miejsce do życia na minimalnej przestrzeni.
.get_the_title().

Domo Dom to dom jednoosobowy o powierzchni zaledwie 40 m² z garażem o dodatkowej powierzchni 22 m². Projekt budynku, który stanął w Krakowie, to dzieło pracowni ARCHITEKT.LEMANSKI Tadeusza Lemańskiego. W 2013 roku jury wybrane przez Stowarzyszanie Architektów Polskich doceniło Domo Dom i pokazało projekt jako jedną z dziesięciu najlepszych realizacji reprezentujących Polskę na wystawie V4 Family Houses – Domy Jednorodzinne w Krajach Grupy Wyszehradzkiej.

W przeciwieństwie do „domu dla singla”, Domo Dom swoją nazwą nie narzuca mieszkańcowi konkretnego stylu bycia. Zapewnia zaś bliskość przyrody, odpowiedni dystans do sąsiadów i garaż na samochód, motocykl albo rower.

Dom jednoosobowy zapewnia też wszystko, co niezbędne do wygodnego mieszkania, ale z jednym zastrzeżeniem – minimalizacją powierzchni. Zgodnie z ideą projektu architekt zaprojektował poszczególne pomieszczenia tak, by nie straciły absolutnie nic ze swojej funkcjonalności.

Najlepsze domy w Polsce: jednoosobowy Domo Dom Najlepsze domy w Polsce: jednoosobowy Domo Dom

Niełatwym zadaniem było przekrycie budynku dachem dwuspadowym, czego wymagały lokalne warunki zabudowy.

Domo Dom ma prostą formę prostopadłościanu, w której mieści się pokój dzienny z aneksem kuchennym. Aby spełnić wymogi warunków zabudowy, sypialnię przeniesiono na poddasze, a garaż wsunięto pod spód.

Do sypialni na poddaszu prowadzą schody oparte na ścianie garażu. Okna wzdłuż schodów doświetlają klatkę, a dodatkowo swoim kształtem podkreślają dynamikę bryły, która unosi się wraz ze schodami. Sypialnię doświetlają trzy okna połaciowe od wschodu, pokój dzienny natomiast posiada przeszklenie na całej zachodniej ścianie.

Najlepsze domy w Polsce: jednoosobowy Domo Dom Najlepsze domy w Polsce: jednoosobowy Domo Dom Najlepsze domy w Polsce: jednoosobowy Domo Dom

Unosząca się bryła narzuciła sposób konstrukcji budynku. Ściany i stropy zaprojektowano jako monolityczne powierzchnie żelbetowe. Tak wykonana konstrukcja została następnie ocieplona i wykończona materiałem elewacyjnym: kamienieniem i blachą tytanowo-cynkową. Wewnątrz zastosowano posadzki żywiczne i tynki cementowo-wapienne.

Jedynie schody wykończono drewnem dębowym. Celem tego zabiegu było podkreślenie ich funkcji i wprowadzenie meblarskiego akcentu do wnętrza.

Najlepsze domy w Polsce: jednoosobowy Domo Dom Najlepsze domy w Polsce: jednoosobowy Domo Dom

W otoczeniu ulicy Zakamycze w Krakowie nie brakuje nowoczesnych domów i typowej wiejskiej zabudowy. W pobliżu znajdują się także obiekty twierdzy Kraków, forty oraz schrony.

Materiały dobrano tak, aby dom położony na skraju Lasu Wolskiego dopasował się do okolicy.

Garaż obłożono ciętym na gładko, jasnoszarym piaskowcem (bez skaz i żółtych przebarwień), a pozostałą część domu pokryto szczelnie czarną blachą tytanowo-cynkową. Materiały, które zastosowano, są obecne w sąsiedztwie od ponad stu lat, ale sprawiają także, że Domo Dom wygląda lekko i nowocześnie.

Najlepsze domy w Polsce: jednoosobowy Domo Dom Najlepsze domy w Polsce: jednoosobowy Domo Dom Najlepsze domy w Polsce: jednoosobowy Domo Dom
Najlepsze domy w Polsce: jednoosobowy Domo Dom
FOT. Tomasz Zakrzewski

Źródło: architektlemanski.pl
Opracowanie: AB

DESIGN