Najlepsze domy w Polsce: Leśny dom w Kuźnicy Kiedrzyńskiej

Dzięki prostej formie oraz minimalistycznej i naturalnej elewacji dom harmonijnie wpisuje się w leśną okolicę.
.get_the_title().

Architekci Jakub Cieślik i Kamil Cierpioł z grupy VERSO zaprojektowali jednorodzinny dom, który stanął w Kuźnicy Kiedrzyńskiej pod Częstochową. Miejsce stało się spokojną enklawą dla aktywnej, nowoczesnej rodziny. Parterowy dom znajduje się na skraju lasu sosnowego, wśród domków letniskowych. Południowa część działki jest intensywnie zadrzewiona, a od północnej strony rozciąga się rozległy las.

Leśna okolica stała się inspiracją do wyboru okładziny z drewna modrzewia syberyjskiego na elewacji. W połączeniu z prosta bryła sprawiło to, że budynek idealnie wpisuje się w naturalny krajobraz.

Bryła została oparta na prostych kształtach, ale architekci uzyskali wrażenie lekkości. Urozmaicili ją o spadziste dachy, które wyróżniają budynek. Umiejscowienie skosów podkreśla także rozróżnienie funkcji obiektów.

Najlepsze domy w Polsce: Leśny dom w Kuźnicy Kiedrzyńskiej Najlepsze domy w Polsce: Leśny dom w Kuźnicy Kiedrzyńskiej Najlepsze domy w Polsce: Leśny dom w Kuźnicy Kiedrzyńskiej

Jeden ze skosów zaadoptowano na poddasze z dodatkowym pomieszczeniem, które stało się bawialnią dla dzieci. W części frontowej miał znajdować się garaż, jednak w trakcie budowy zdecydowano, że powierzchnia zostanie przeznaczona na pomieszczenie biurowe.

Duże przeszklenia od strony południowej zacierają granice pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem, pozwalając, aby las przenikał do środka.

Przeszklenie w części frontowej, które pierwotnie miało być bramą garażową, zostało zamaskowane zlicowanymi z elewacją i podzielonymi na dwie części okiennicami. Dzięki temu uzyskano minimalistyczną i naturalą elewacji, która zmienia swój wygląd w momencie otwarcia drewnianych okiennic.

Najlepsze domy w Polsce: Leśny dom w Kuźnicy Kiedrzyńskiej Najlepsze domy w Polsce: Leśny dom w Kuźnicy Kiedrzyńskiej Najlepsze domy w Polsce: Leśny dom w Kuźnicy Kiedrzyńskiej

Leśny dom otrzymał tytuł Fasady Roku 2018 w kategorii „Budynek jednorodzinny nowy” przyznawany w Konkursie Baumit Fasada Roku.

Jury zwróciło uwagę m.in. na ciekawą bryłę budynku oraz jego relację z otoczeniem. Przyznano mu także wyróżnienie w konkursie architektonicznym „Zmień wizję w projekt”. Jury doceniło dobrą skalę i właściwe uchwycenie proporcji obiektu.

Najlepsze domy w Polsce: Leśny dom w Kuźnicy Kiedrzyńskiej Najlepsze domy w Polsce: Leśny dom w Kuźnicy Kiedrzyńskiej
Najlepsze domy w Polsce: Leśny dom w Kuźnicy Kiedrzyńskiej
Fot. Kacper Ziółkowski

Źródło: grupaverso.com.pl
Opracowanie: AB

DESIGN