Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najlepsze domy w Polsce: Naked House

To dom – azyl, który stanowi przeciwwagę dla miasta i związanego z nim trybu życia.
.get_the_title().

Jednorodzinny dom w Warszawie to projekt MAZM – autorskiego biura architektonicznego Marka Szcześniaka. Działka, układ stron świata i program funkcjonalny wpłynęły na to, że bryła i układ przestrzenny mają formę litery „L”.

Najlepsze domy w Polsce: Naked House Najlepsze domy w Polsce: Naked House Najlepsze domy w Polsce: Naked House

Najlepsze domy w Polsce: Naked House

Najlepsze domy w Polsce: Naked House Najlepsze domy w Polsce: Naked House

Budynek, stworzony z myślą o rodzinie z dziećmi, stanął w pobliżu sosnowego lasu. Sąsiedztwo natury wpłynęło na podejście do projektowanego domu jako azylu, który stanowi przeciwwagę dla pobliskiej metropolii.

Materiały budowlane (beton i cegła) nie zostały wykończone tynkiem, z tego powodu dom sprawia wrażenie „nagiego” – stąd nazwa Naked House.

Poprzez duże przeszklenia, naturalne materiały zastosowane na elewacji i wewnątrz oraz parterową zabudowę dom przenika się z otaczającą naturą.

Najlepsze domy w Polsce: Naked House

Najlepsze domy w Polsce: Naked House

Naked House podzielono na dwie części: przestrzeń wspólną (dzienną wraz z sypialnią rodziców) oraz przestrzeń pracowni i pokojów dzieci. Strefy połączono korytarzem z wąskim i wysokim oknem, z którego roztacza się widok na drzewa w ogrodzie.

Dzięki zastosowaniu jednospadowego dachu hierarchię pomieszczeń definiuje ich wysokość.

W sypialniach dzieci wykorzystano dodatkową przestrzeń w formie antresol. Zamontowano tam konstrukcję z belek drewnianych, która powiększyła dziecięce pokoje o dodatkowy poziom czekający na aranżację domowników.

Najlepsze domy w Polsce: Naked House Najlepsze domy w Polsce: Naked House Najlepsze domy w Polsce: Naked House Najlepsze domy w Polsce: Naked House Najlepsze domy w Polsce: Naked House
Najlepsze domy w Polsce: Naked House
Fot. Ignacy Matuszewski/ minusosiem.com

Źródło: mazm.pl
Opracowanie: AB

DESIGN