Najlepsze domy w Polsce: nowoczesny Dom LUS_3

Ten dom pod Poznaniem podąża za kształtem działki i sąsiedniej zabudowy. Mimo że jest nieruchomy, to się zmienia – raz jest wąski i niski, a innym razem szeroki i wysoki.
.get_the_title().

Forma jednorodzinnego Domu LUS_3 wynika z bardzo nieregularnego kształtu działki pod Poznaniem. Stanowi także reakcję na bezpośrednie sąsiedztwo budynku z przeskalowanymi połaciami dachu. Dom w Lusowie zaprojektowało studio PL.architekci (Bartłomiej Bajon i Katarzyna Cynka we współpracy z Joanną Sypniewską), znane m.in. z realizacji nowoczesnego, białego Domu POZ_1.

Dom mimo że jest stały, tzn. nie posiada ruchomych elementów, to się zmienia. W zależności od tego, z której strony go widzimy, raz jest wąski i niski, a innym razem duży, szeroki i wysoki.

Chociaż jego forma nie przypomina okolicznych budynków, to LUS_3  stanowi przykład architektury, która nie wyróżnia się udziwnieniami, lecz powstała z szacunkiem dla krajobrazu i sąsiadującej zabudowy.

Najlepsze domy w Polsce: nowoczesny Dom LUS_3 Najlepsze domy w Polsce: nowoczesny Dom LUS_3 Najlepsze domy w Polsce: nowoczesny Dom LUS_3 Najlepsze domy w Polsce: nowoczesny Dom LUS_3 Najlepsze domy w Polsce: nowoczesny Dom LUS_3

Punktem wyjścia dla projektantów domów zawsze są rozmowy z właścicielami na temat tego, jak żyją, jak spędzają czas wolny, co lubią oraz jaki mają budżet. – Nie dzielimy nigdy projektu na architekturę, wnętrza czy ogród. Równocześnie pracujemy nad całością, dzięki temu dom jest spójnym konceptem. Tak było również w tym przypadku – opowiadają projektanci ze studia PL.architekci.

Ze względu na wielkość i kształt działki dom miał być piętrowy. Dodatkowo właściciele marzyli o tym, aby był otwarty, a nie odcięty pełną kondygnacją.

Inwestorom zależało na tym, aby siedząc w salonie, mieli kontakt z bawiącymi się na piętrze dziećmi. Będąc na piętrze, chcieli widzieć, co się dzieje na parterze. Tak zrodził się pomysł, by całe piętro stało się antresolą zawieszoną na środku domu. Mimo że są tam trzy sypialnie, łazienka i garderoba, to nie odczuwa się ciasnoty.

Najlepsze domy w Polsce: nowoczesny Dom LUS_3 Najlepsze domy w Polsce: nowoczesny Dom LUS_3 Najlepsze domy w Polsce: nowoczesny Dom LUS_3 Najlepsze domy w Polsce: nowoczesny Dom LUS_3 Najlepsze domy w Polsce: nowoczesny Dom LUS_3 Najlepsze domy w Polsce: nowoczesny Dom LUS_3 Najlepsze domy w Polsce: nowoczesny Dom LUS_3

Wszystkie pomieszczenia w domu mają pełną wysokość, aż do skosu dachu.

Dzięki dużym świetlikom umieszczonym w dachu, które wpuszczają światło w centralne części domu pozbawione okien na wszystkich kondygnacjach, to rozwiązanie automatycznie umożliwiło lepsze doświetlenie wnętrz całego budynku.

Najlepsze domy w Polsce: nowoczesny Dom LUS_3 Najlepsze domy w Polsce: nowoczesny Dom LUS_3 Najlepsze domy w Polsce: nowoczesny Dom LUS_3 Najlepsze domy w Polsce: nowoczesny Dom LUS_3 Najlepsze domy w Polsce: nowoczesny Dom LUS_3 Najlepsze domy w Polsce: nowoczesny Dom LUS_3 Najlepsze domy w Polsce: nowoczesny Dom LUS_3 Najlepsze domy w Polsce: nowoczesny Dom LUS_3
Najlepsze domy w Polsce: nowoczesny Dom LUS_3
Zdjęcia: Tom Kurek

Źródło: plarchitekci.pl
Opracowanie: AB

Preloader spinner
Print
Print Text
Zobacz więcej
Wybierz region
Facebook