Najlepsze domy w Polsce: Nowoczesny dom w Poznaniu

Zewnętrzna forma tego nowoczesnego budynku dla sześcioosobowej rodziny przenika się z wnętrzem, tworząc spójną całość, a drewniane elementy nawiązują do leśnego otoczenia.
.get_the_title().

Jednorodzinny dom w Poznaniu POZ_1 to projekt studia PL.architekci (Bartłomieja Bajona i Katarzyny Cynki). Budynek stanął na skraju dość chaotycznie zabudowanego obszaru – są tutaj zarówno powściągliwe domy z płaskimi dachami, jak i rozbudowane wille ze skośnymi dachami. Od południa architektura graniczy z lasem, a od wschodu i północy z obszarem chronionego krajobrazu.

Dom otwiera się na naturę oraz odcina ścianą ogrodzeniową od pobliskiej zabudowy, zapewnia mieszkańcom malownicze widoki oraz spokój i prywatność.

Projektanci starali się maksymalnie wykorzystać kształt działki i walory otoczenia.

Najlepsze domy w Polsce: Nowoczesny dom w Poznaniu Najlepsze domy w Polsce: Nowoczesny dom w Poznaniu Najlepsze domy w Polsce: Nowoczesny dom w Poznaniu Najlepsze domy w Polsce: Nowoczesny dom w Poznaniu

Zewnętrzna forma tego nowoczesnego budynku przenika się z wnętrzem, tworząc spójną całość. Wrażenie, że się przenikają, potęguje biały kolor posadzki – w domu wykonanej z żywicy, na tarasie z betonu.

Drewno jest motywem przewodnim tej realizacji.

Pionowe lamele na elewacji nawiązują do rytmu drzew pobliskiego lasu. Elementy drewniane, które są we wnętrzach (fornirowane dębem panele ścienne i fronty), sprawiają, że jeszcze bardziej zatraca się podział miedzy zewnętrzem a wnętrzem budynku.

Najlepsze domy w Polsce: Nowoczesny dom w Poznaniu Najlepsze domy w Polsce: Nowoczesny dom w Poznaniu Najlepsze domy w Polsce: Nowoczesny dom w Poznaniu Najlepsze domy w Polsce: Nowoczesny dom w Poznaniu

Budynek dla sześcioosobowej rodziny na życzenie właścicieli został wyraźnie podzielony na strefy dla jego mieszkańców. Część dla dzieci oddzielono od strefy dziennej i nocnej rodziców, a centralnymi punktami domu stały się salon i kuchnia.

Układ tego nowoczesnego domu został podporządkowany potrzebom rodziny z czwórką dzieci.

Układ wnętrz został podporządkowany życiu rodzinnemu. Projektanci zadbali o to, aby funkcjonalna przestrzeń była też łatwa w utrzymaniu czystości, dlatego zastosowali okładziny ograniczające zabrudzenia ścian i liczne ukryte schowki pozwalające utrzymać ład w pomieszczeniach. Spełnili życzenie właścicieli, którzy pragnęli mieć dom „funkcjonującym razem z ich życiem”.

Najlepsze domy w Polsce: Nowoczesny dom w Poznaniu Najlepsze domy w Polsce: Nowoczesny dom w Poznaniu Najlepsze domy w Polsce: Nowoczesny dom w Poznaniu Najlepsze domy w Polsce: Nowoczesny dom w Poznaniu Najlepsze domy w Polsce: Nowoczesny dom w Poznaniu Najlepsze domy w Polsce: Nowoczesny dom w Poznaniu
Najlepsze domy w Polsce: Nowoczesny dom w Poznaniu
Zdjęcia zewnętrzne: Anna B. Gregorczyk/Fotoarchitektura, zdjęcia wnętrz: Marcin Grabowiecki

Dom POZ_1 studia PL.architekci został nominowany przez SARP Poznań do nagrody Jana Baptysty Quadro jako jedna z pięciu najlepszych realizacji architektonicznych w 2017 roku.

Źródło: plarchitekci.pl
Opracowanie: AB

DESIGN