Najlepsze domy w Polsce: Origami House w Toruniu

Dom-instalacja o lekkiej formie przypominającej te zaczerpnięte z japońskiej sztuki origami.
.get_the_title().

Niewielki Origami House o całkowitej powierzchni 44,05 m² (powierzchnia użytkowa domu to 26,6 m²), który stanął w Toruniu, powstał w wyniku fascynacji właściciela kulturą Japonii. Budynek zaprojektowali architekci z pracowni Medusa Group (Przemo Łukasik, Łukasz Zagała we współpracy z Katarzyną Chobot, Katarzyną Kruszenko i Konradem Basanem), znanej m.in. z realizacji nowoczesnego domu w Gliwicach, który zachwyca umiarem i elegancką prostotą.

Inspiracją dla stworzenia prostego i powściągliwego w formie domu o geometrycznej formie była sztuka origami.

Ten na pozór prosty budynek tworzy skomplikowany układ stalowej konstrukcji krytej grafitową powłoką poliuretanową. Pozwoliło to na uzyskanie efektu wizualnie lekkiej formy zaczerpniętej z japońskiej sztuki tworzenia przestrzennych konstrukcji z papieru.

Wewnątrz powstała przestrzeń wypoczynku, odosobnienia i refleksji, która w razie potrzeby służy też jako pomieszczenie gościnne.

Efekt wyciszenia wnętrza wzmacnia wykończenie wnętrz Origami House sklejką wybielaną – materiałem kojarzonym z architekturą drewniano-papierowych ścian fusuma w tradycyjnych japońskich domach.

Niewielki budynek to nie tylko miejsce relaksu i dodatkowa przestrzeń dla gości.

Efektowna bryła o ciekawej formie pełni również funkcję instalacji, która dekoruje przestrzeń przydomowego ogrodu.

Zdjęcia: Juliusz Sokołowski

Źródło: medusagroup.pl
Opracowanie: AB

DESIGN